PKW: Andrzej Duda pozostanie Prezydentem Polski na drugą kadencję

el | Utworzono: 12.07.2020, 07:17 | Zmodyfikowano: 12.07.2020, 08:24
A|A|A

fot. archiwum Radia RAM/FB Rafał Trzaskowski

GODZINA 10:00

Jak podało PKW, nie ma szans by Rafał Trzaskowski odrobił straty do, prowadzącego w nieoficjalnych wynikach, Andrzeja Dudy. Głosów z brakujących komisji jest po prostu zbyt mało, by załatać tę różnicę.

GODZINA 8:10

Polska Komisja Wyborcza podała wyniki z niemal wszystkich obwodów. Brakuje jedynie protokołów z 9. komisji. Z zebranych danych wynika że kandydat wspierany przez PiS, Andrzej Duda, otrzymał 51,21 proc. głosów. Z kolei kandydat KO, Rafał Trzaskowski, zdobył 48,79 proc. głosów.

GODZINA 00:01

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 50,8 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,2 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

GODZINA 21.00

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Według Ipsos wynik ten od ostatecznych wyników PKW może się różnić o ok. 2 pkt. proc. Według wstępnych danych frekwencja wyniosła 68,9 proc. Około godziny 1:30 spodziewane są wyniki late poll, które są dokładniejsze.

- Dziękuję z całego serca wszystkim moim rodakom – powiedział Andrzej Duda po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników. - Obiecuję, że Pałac Prezydencki nadal będzie otwarty dla ludzi o różnych poglądach, różnych przekonaniach - mówił prezydent podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku.

Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników głosowania wyraził nadzieję, że po przeliczeniu głosów wygra wybory prezydenckie. - Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy. Wystarczy tylko policzyć głosy - dodał. Podkreślił, że "ta noc będzie nerwowa dla wszystkich w Polsce". 

Po ogłoszeniu sondażowych wyników, wśród działaczy Prawa i Sprawiedliwości uczestniczących w wieczorze wyborczym zorganizowanym w Starym Klasztorze we Wrocławiu wybuchła euforia.

- mówiła posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka. Poseł Jacek Świat liczy na to, że ta przewaga jeszcze się powiększy.

Politycy Koalicji Obywatelskiej na sondażowe wyniki wyborów czekali w biurowcu Concordia na Wyspie Słodowej. Senator Alicja Chybicka nie traci nadziei i jest przekonana, że ostatecznym zwycięzcą będzie Rafał Trzaskowski.

Szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, europoseł Jarosław Duda, jest przekonany, że jeszcze wszystko może się wydarzyć.

GODZINA 18:30

- Na godz. 17.00 frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 52,1 procent - poinformowała PKW. Dwa tygodnie temu, podczas pierwszej tury wyborów, frekwencja o tej godzinie była na poziomie 47,89 procent. W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 procent. 

GODZINA 15:00

W niedzielę do godz. 12.00 w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosowało 25,69 proc. uprawnionych mieszkańców miast i 23,32 proc. mieszkańców wsi. Dwa tygodnie temu frekwencja na godz. 12 wyniosła w miastach 25,53 proc., a na wsi 21,91 procent.

                                                                                                  fot. P. Dzwonkowska

GODZINA 13:30

- Frekwencja w wyborach prezydenckich w II turze na godz. 12 wyniosła 24,73 procent, na Dolnym Śląsku 24,10 procent - podała PKW. 

Przed dwoma tygodniami w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu. Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja, frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.

GODZINA 11:30

Na Dolnym Śląsku głosowanie przebiega sprawnie. Wrocławianie, którzy już zdecydowali się oddać głos namawiają innych, aby zrobili to samo:

We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest 477 828 osób, w całej Polsce ok. 30 mln obywateli.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować