Książki wracające do biblioteki także trafią na dwutygodniową kwarantannę

Anna Fluder | Utworzono: 27.04.2020, 13:00 | Zmodyfikowano: 27.04.2020, 13:00
A|A|A

Czy zatrzymanie spadku, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych to już dobre wiadomości? Tak - mówi dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws i dodaje, że każdy rok w którym więcej Polaków przyznaje się do kontaktu z książką cieszy.  Biblioteki już przygotowują się do ponownego otwarcia na zasadach zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii, ale niezmiennie zachęcają do korzystania z bogatych zasobów udostępnianych w sieci  i czekają na swoich czetelników z utęsknieniem.

 W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Czytanie e-booków i słuchanie audiobooków. Polacy traktują e-booki jako należące do tej samej kategorii co książki papierowe. Ich czytelnictwo wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.

W oczekiwaniu na otwarcie Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na swoją stronę internetową:  https://www.wbp.wroc.pl/wbp/index.php/pl/ i zachęca m.in. do zabawy z krzyżówkami. #zostańwdomu i czytaj książki! 

REKLAMA

To może Cię zainteresować