Niby osobno, ale razem [isolation videos]

Radio RAM na podst. materiałów wydawców | Utworzono: 23.04.2020, 00:12 | Zmodyfikowano: 23.04.2020, 00:12
A|A|A

Grubson / fot. FB materiały wydawcy

70 muzyków, 60 godzin montażu wideo i 12 godzin montażu dźwięku – oto nowa, wyjątkowa odsłona utworu „Tramwaje i Gwiazdy”. Niezwykłą aranżacją artyści udowodnili, że obowiązkowa izolacja nie musi oznaczać zaprzestania działalności twórczej – wręcz przeciwnie – w domowym zaciszu mogą powstawać naprawdę nieoczywiste projekty.

Czas pandemii koronawirusa, upływający pod hasłem akcji #zostanwdomu, stanowi potwierdzenie faktu, że działalność artystyczna nie zna żadnych granic. W tej specyficznej rzeczywistości wciąż można tworzyć nawet najbardziej skomplikowane i wymagające konstrukcje, takie jak projekt symfoniczny. W takich warunkach narodziła się też najnowsza wersja utworu „Tramwaje i Gwiazdy” w wykonaniu Miuosha, Nosowskiej, Smolika oraz muzyków z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Każdy z muzyków i wokalistów nagrał swoje partie za pomocą własnego smartfona w domowym zaciszu. W kolejnym etapie wszystkie nagrania trafiły do Miuosha, który zajął się montażem wideo oraz edycją dźwięku. Co ciekawe, w nagraniu wykorzystano jedynie partie zarejestrowane na potrzeby tej wersji – nie sięgnięto po materiały z albumu koncertowego ani nie dogrywano instrumentów w warunkach studyjnych przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Artyści wykorzystali jedynie to, co mieli pod ręką i z czego korzystają na co dzień. Za mix utworu odpowiadają Miuosh i Smolik.

W nagraniu, poza Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Miuoshem, Katarzyną Nosowską i Smolikiem, udział wzięli muzycy FDG.Orkiestry w poszerzonym składzie (Robert Zając, Oskar Ludziak, Jacek Szczypiński, Bartosz Borycki, Marta Fedyniszyn, Patrycja Ciska i Joanna Smajdor), Michał Fox Król (muzyk był również producentem ostatniego albumu Miuosha) oraz Jan Stokłosa (odpowiedzialny za orkiestrację w projekcie MIUOSH | SMOLIK | NOSPR). Ten niezwykły projekt to pomysł Miuosha i Pawła Jaworskiego w całości skoordynowany z domu przez Miuosha.

Po świetnie przyjętym albumie „Gatunek L” wydanym w 2017 roku Grubson zapowiada na jesień nowe wydawnictwo i prezentuje pierwszy singiel wyprodukowany wspólnie z Kubą Mitorajem (Wroclaw) w nowej świeżej akustyczno elektronicznej odsłonie.

Ciężko spokojnie stać w miejscu! Nogi najpierw same podrygują do rytmu, a potem ruszają do tańca! Tak, tak, Grubson namawia do tańca, który potrafi być zaraźliwy jak śmiech. Może być lekiem na całe zło, pomóc przełamywać lody, choć na chwilę przynieść ukojenie.

„Tu i teraz zabieram Cię w kosmiczny bezmiar (…)

Zamknij oczęta i dzięki dźwiękom tym ze mną tańcz

Ze mną leć i tańcz!

Zerwijmy męczące nas blokady i uwolnijmy głowę od złych emocji, od tego, co nas więzi i nie pozwala iść dalej. Dajmy sobie przestrzeń i swobodę, bez ocen, barier, granic, które często narzucamy sobie sami” – namawia Grubson. – „Oddajmy ciału i duszy wolność!

„Pora uwolnić umysł z sideł języka

Ego się broni, lubi Tobą pogrywać

Pora uwolnić umysł z sideł języka

Ego się broni, stań obok i zobacz, jak znika”

Piosence towarzyszy energetyczny teledysk, który powstał w warunkach kwarantanny domowej spowodowanej wirusem Covid19, do którego Grubson zaprosił zaprzyjaźnionych Artystów i przyjaciół.  Swój wkład w klip mieli m.in. Ania Smołowik, Basia Kurdej-Szatan, Małgorzata Kożuchowska, Czesław Mozil, Gabi Drzewiecka, Majka Jeżowska, Magdalena Lamparska, Pawbeats, Bartosz „ BRK” Kochanek, Jarecki, Aleksandra Popławska, Włodek „ Paprodziad” Dębowski, Ania Rusowicz, Mesajah, Adam Bielecki, Igor Walaszek, Piotr Rogucki, Gooral, L.U.C, Dj Eprom i inni.

 „Kochamy Się Źle”, to trzeci singiel do wydanego w październiku zeszłego roku albumu zatytułowanego „Jak Malować OgieńNatalii Przybysz. Obraz do tego utworu artystka współtworzyła ze swoimi fanami przebywającymi w domach podczas ogólnopolskiej akcji #ZostańWDomu.  

Pomysł wspólnego kręcenia klipu z fanami pojawił się w naszych głowach niezwykle spontanicznie i jest odpowiedzią na sytuację, w jakiej obecnie wszyscy się znajdujemy. Założenie było niezwykle proste, fani nagrywali swoje tańce i inne kreatywne wyczyny do piosenki „Kochamy Się Źle” w domowych warunkach, swoimi własnymi telefonami. Filmiki te zostały następnie wyselekcjonowane oraz zmontowane przez reżyserkę - Silvię Pogodę. Warto nadmienić, że fani nie zawiedli i zostało nadesłanych niemal 300 filmików. Niestety utwór ma ograniczony czas i nie wszystkie mogły znaleźć się w finalnym teledysku… Efektem końcowym jest „isolation video”, będące wspólną radością i zabawą, trochę na przekór temu, co do nas obecnie dociera ze świata zewnętrznego. - opowiada Natalia Przybysz.

I jeszcze jeden obrazek z mocnymi wrocławskimi akcentami, bo przecież Cyrk Deriglasoff to poza liderem chłopaki z Wrocławia. Tekst - tym razem bezpośrednio o kwarantannie. My się zgadzamy z jego wymową, a co Ty sądzisz?

REKLAMA

To może Cię zainteresować