Kamienice: Przeszłość jak puzzle - odc. 99 [PODCAST]

Joanna Mielewczyk, Monika Jaworska | Utworzono: 16.04.2020, 15:56 | Zmodyfikowano: 16.04.2020, 15:56
A|A|A

fot. archiwum bohatera audycji

Tę historię trzeba układać jak puzzle. Z kawałków. Dużo należy sobie wyobrazić, bo nie tylko kamienicy już nie ma. Nie ma całych kwartałów, które w tej części Wrocławia były. Ba. Nawet tego fragmentu ulicy, przy którym stał dom Hansa - Petera Scholza, nie ma.

W niedzielę ruszamy do czynszówki przy Karasia. W tej okolicy nie ostała się prawie żadna kamienica. Będzie też o pamiętniku mamy, który pisała od stycznia 1945. A w nim takie słowa:

„Ostatni raz przechodzę przez mieszkanie – pisze Inge – czuję miękki dywan pod stopami. Moje dłonie gładzą klawisze pianina. Dźwięk brzmi jak dzwony pożegnalne. [...] kwiaty będą stać tak długo, aż zwiędną. Widzę drewniany talerz z prostym zdaniem: Podróżowanie i rozstanie dają radość z ponownego spotkania.
Czy ktoś wie, czy tego dożyję?
Ponownego spotkania?"

Zapraszam,
Joanna Mielewczyk

Szukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie FB Kamienice. Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...
Kontakt: kamienice@radioram.pl


REKLAMA

To może Cię zainteresować