Koronawirus pod lupą wrocławskich naukowców

Justyna Kościelna | Utworzono: 15.04.2020, 07:51 | Zmodyfikowano: 15.04.2020, 07:58
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne; fot. pixabay

Dwa zespoły naukowców z katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej pracują w dwóch różnych szpitalach. - Jeden w Dolnośląskim Centrum Onkologii, gdzie opracowuje system biometryczny analizujący temperaturę ciała pracowników, drugi - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym - nad systemem szybkich testów identyfikujących obecność wirusa SARS CoV-2 - mówi prof. Halina Podbielska, kierownik Katedry:

-Chcąc zapewnić płynną pracę szpitala, niezbędne jest w miarę szybkie diagnozowanie. Dlatego działania dr Przybyło są rewolucyjne. Opracowywanie nowych procedur zapewne można do takich zaliczyć, a badania są bardzo potrzebne - dodaje profesor.

Z kolei naukowcy z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr. uczestniczą w międzynarodowych badaniach, które sprawdzą m.in. świadomość społeczną dotyczącą koronawirusa oraz kanały informacyjne, którymi ludzie dowiadują się o pandemii.

Na Uniwersytecie Wrocławskim koronawirusowi i skutkom pandemii przyglądają się zespoły psychologów i socjologów. Naukowcy badają m.in. wpływ informacji o pandemii na uprzedzenia wobec obcych i konserwatyzm, sprawdzają też, jak w dobie pandemii radzimy sobie ze stresem. 

Nowy projekt rozpocznie też zespół prof. Adama Mrozowickiego z Instytutu Socjologii. - Badania będą dotyczyć wpływu pandemii i tego, co się po niej wydarzy - a spodziewamy się dużego spowolnienia, a może kryzysu gospodarczego - na różne wymiary sytuacji pracowników - wyjaśnia prof. Mrozowicki:

Zespół ubiega się o grant z Narodowego Centrum Nauki, które chce wesprzeć badaczy mogących poszerzyć wiedzę na temat sposobów diagnozy, leczenia, zapobiegania COVID-19 oraz na temat psychologicznych i społecznych skutków pandemii.

200 mln zł na badania dla naukowców i przedsiębiorców przekaże też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować