Koronawirus. W Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc potwierdzono 41 zakażeń

el | Utworzono: 28.03.2020, 18:36 | Zmodyfikowano: 28.03.2020, 20:24
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne/ P. Dzwonkowska

- Łączna liczba 41 zakażeń odnosi się do ok. 300 przebadanych próbek - poinformował rzecznik marszałka  Michał Nowakowski. Potwierdzone zakażenia dotyczą 30 osób z personelu medycznego, w tym lekarzy, pielęgniarek i salowych oraz 11 pacjentów.

Kilkadziesiąt osób z personelu medycznego jest wyłączonych z pracy i przebywa na kwarantannie. Rzecznik zapewnił, że szpital funkcjonuje i obejmuje opieką ok. 90 pacjentów. Ograniczenia funkcjonowania szpitala dotyczą oddziału pulmonologii, ewakuowanego do izolatorium w Obornikach Śląskich oraz OIOM-u.

– Konieczne było też wstrzymanie oddziału torakochirurgii, ze względu na zakażenia potwierdzone zarówno u pacjentów oddziału oraz u torakochirurgów – dodał Nowakowski.

Pierwsze przypadki zakażenia w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu stwierdzono we wtorek. Chorobę potwierdzono wówczas u 22 osób, w tym u 16 z personelu medycznego i u 6 pacjentów z oddziału pulmonologicznego tego szpitala. Źródłem zakażenia był najprawdopodobniej pacjent oddziału pulmonologicznego, u którego wykryto zakażenie.

Po informacji o zakażonym pacjencie do izolatorium w Obornikach Śląskich, które jest zamiejscową jednostką Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, ewakuowano wszystkich pacjentów z oddziału pulmonologicznego DCChP.

W czwartek w izolatorium zmarł mężczyzna w wieku 66 lat. – Był hospitalizowany w stanie paliatywnym z wielonarządowym nowotworem, który był przyczyną śmierci – poinformowali lekarze.

Tego samego dnia potwierdzono trzy kolejne zakażania koronawirusem wśród personelu i chorych, m.in. na oddziale intensywnej terapii Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Z powodu wykrycia zakażenia u pacjenta OIOM-u, funkcjonowanie tego oddziału zostało wstrzymane.

W piątek poinformowano o ośmiu kolejnych przypadkach zakażenia wśród personelu medycznego szpitala, w tym u czterech lekarzy.

W sumie liczba osób chorych w województwie dolnośląskim wzrosła do 214. W całym kraju mamy już 1638 osób zarażonych. 18 pacjentów zmarło. 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować