Rodzinne niedziele z "Lalkami" [PODCAST]

Radio RAM, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 27.03.2020, 12:28 | Zmodyfikowano: 27.03.2020, 12:28
A|A|A

- Startujemy już w najbliższą niedzielę – 29 marca o 15:00 - jednym z naszych najbardziej lubianych i najczęściej nagradzanych przedstawień: SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE na podstawie tekstu Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty - napisali w swoich mediach społecznościowych pracownicy teatru.

SAM... został uznany najlepszym spektaklem w sezonie 2013/2014 w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zdobył także kilka nagród (w tym Grand Prix i nagrodę jury dziecięcego) na II Festiwalu małych Prapremier Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.Odtwórca głównej roli Grzegorz Mazoń dostał wyróznienie na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak.

SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZNIE - komedia muzyczna adresowana do młodzieży od 13 roku życia.

Tytułowy bohater – trzynastoletni Samuel – wydaje się być typowym klasowym outsiderem: pochodzi z inteligenckiej rodziny, nosi okulary, nie uprawia sportu, a wolny czas spędza przy pianinie. Szkolni koledzy (oczywiście) lekceważą go, a dziewczyny (rzecz jasna) nie zwracają na niego uwagi. Ten pozornie schematyczny obraz szybko się komplikuje. Zgodne małżeństwo rodziców Sama rozpada się, w jego życiu pojawia się Ta Jedyna, a wszystko razem sprawia, że chłopiec zaczyna mieć problemy w szkole.

Spektakl Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty żongluje stereotypami trwale obecnymi w teatrze i literaturze dla młodzieży. Nikt – klasowy kujon, tępy osiłek, idealny ojciec, przedstawicielka pedagogicznego „betonu” – nie jest tu tym, kim się początkowo wydaje; bohaterowie wypadają z ról, przypisanych im odruchowo przez widzów, a każde wydarzenie sceniczne okazuje się mieć drugie dno. Z tą slapstickową grą pozorów korespondują rysowane grubą kreską kostiumy i scenografia Anny Chadaj. Groteskowość świata przedstawionego wynikająca z przyjętej komediowej konwencji pomaga młodym widzom zbudować minimum dystansu do bolesnej problematyki spektaklu – bo historia Sama, któremu po rozwodzie rodziców rozpada się świat, musi być (statystycznie rzecz biorąc) również historią wielu z nich.

Zapis przedstawienia będzie mozna obejrzeć w niedzielę o 15:00 klikając TUTAJ. Więcej o internetowej akcji opowiedziała na naszej antenie Maria Wojtyszko, autorka tekstu do spektaklu "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie".

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować