Uniwersytet Medyczny nagrodził lekarzy za pionierskie operacje i programy

Elżbieta Osowicz, GN | Utworzono: 14.02.2020, 16:28 | Zmodyfikowano: 14.02.2020, 17:32
A|A|A

fot. Elżbieta Osowicz

Nagrody medyczne im. Wiktora Brossa wręczone - Uniwersytet Medyczny, który dziś rozpoczął świętowanie 70. lecia istnienia, po raz pierwszy w historii uczelni nagrodził lekarzy za pionierskie operacje i programy. Rekomendowano 25 wydarzeń, kapituła wybrała 7. Wśród wyróżnionych jest zespół Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej, który pod kierunkiem profesora Dariusza Patkowskiego wykonał niecodzienną operację na kilkudniowym noworodku:

Pełniący obowiązki rektora profesor Piotr Ponikowski podkreśla, że przed uczelnią i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym są już nowe wyzwania:

Wśród wyróżnionych jest między innymi zespół lekarzy z Przylądka Nadziei, który opracował nowatorską terapię przeciwwirusową dla pacjentów z obniżoną odpornością.

Po raz pierwszy w Polsce zastosowano ją w maju ubiegłego roku. Na czym polega ta metoda? Tłumaczy kierujący zespołem dr Marek Ussowicz:

Jak dodaje dr Ussowicz wprowadzenie tej metody to kolejny krok w rozwoju polskiej transplantologii, choć nie brzmi to tak spektakularnie jak przeszczep twarzy czy ręki:

Data wręczenie nagród im. prof Brossa nie jest przypadkowa. Medyczny pionier, kardiochirurg związany z wrocławską uczelnią. 12 lutego 1958 roku przeprowadził pierwszą operację na otwartym sercu w hipotermii.

Obchody 70-lecia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaplanowano przez cały rok. Centralną uroczystość zaplanowano 2 czerwca 2020 w Operze Wrocławskiej.

REKLAMA

To może Cię zainteresować