Pociąg do historii: Magiczna szkatułka czyli pierwsze polskie publiczne muzeum [PODCAST]

Joanna Lamparska, Piotr Bartyś | Utworzono: 10.02.2020, 19:12 | Zmodyfikowano: 10.02.2020, 19:12
A|A|A

Rezydencja Czartoryskich w Puławach. Akwarela Konstantego Czartoryskiego z 1842

Jedynaczka Jana Jerzego Flemminga, podskarbiego wielkiego koronnego, właściciela olbrzymiego majątku i Antoniny Czartoryskiej kanclerzanki wielkiej litewskiej, osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie wychowywana była przez babkę. Jako nastolatka nie grzeszyła urodą, ale z czasem wyrosła na kobietę urokliwą i uwodzicielską. Wśród jej kochanków byli m.in. król Stanisław August Poniatowski i Nikołaj Repnin, poseł rosyjski w Warszawie. Inteligentna, dowcipna, znająca świetnie język francuski, literaturę i historię, kreatorka polskich ogrodów krajobrazowych, podróżniczka, była też mecenaską, filantropką i pisarką. Miała pięcioro dzieci, każde z innym mężczyzną, będąc cały czas żoną jednego. Izabela z Flemmingów Czartoryska - oto nasza bohaterka.


Historia tej niezwykłej kobiety i zgromadzonej przez nią kolekcji - to trasa dzisiejszej podróży! Zapraszają tradycyjnie Joanna Lamparska i Piotr Bartyś.

Jeden ze skarbów kolekcji Czartoryskich - "Dama z gronostajem" Leonardo da Vinci - jego historia także w tym odcinku "Pociągu do historii".

REKLAMA

To może Cię zainteresować