We Wrocławiu po raz czwarty zagości transgraniczny polsko-ukraiński festiwal jazzowy Jazz bez!

Radio RAM, Radio RAM | Utworzono: 11.12.2019, 10:01 | Zmodyfikowano: 11.12.2019, 10:01
A|A|A

fot. mat. prasowe

Jazz bez to transgraniczny festiwal jazzowy odbywający się w Polsce i na Ukrainie. W 2019 odbędzie się jego 19. edycja (4. wrocławska), pierwsza bez jego inicjatora, producenta i dobrego ducha, Markijana Iwaszczyszyna, który przez wiele lat promował nowe, zaskakujące zjawiska artystyczne pojawiające się w sferze jazzu, wprowadzając jednocześnie polsko-ukraińską współpracę kulturalną na zupełnie nowy poziom. Markijan Iwaszczyszyn był osobowością nietuzinkową i trudno przecenić jego zasługi dla relacji polsko-ukraińskich i integracji środowiska artystycznego po obu stronach granicy. Nie da się tych zasług zmierzyć liczbą medali i nagród, którymi wyróżniono go zarówno w Polsce, jak na Ukrainie. We Wrocławiu mogliśmy poznać go jako kuratora „Miesiąca Lwowskiego” Europejskiej Stolicy Kultury. Jazz bez, czyli jazz bez granic, to festiwal, który był jego “ukochanym dzieckiem”, nie zabraknie zatem prawdziwej muzycznej uczty, by przywołać jego ducha.

We Wrocławiu w ramach Jazz bez czekają nas dwa muzyczne wieczory: słynny pianista Aaron Goldberg ze Stanów Zjednoczonych pojawi się w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA ze swoim trio YES!, w którego skład wchodzą - Ali Jackson i Omer Avital. Dzień wcześniej zaprzyjaźnieni muzycy z Polski i Ukrainy zagrają w Klubie Proza w hołdzie Markijanowi.

Polsko-ukraiński festiwal Jazz bez, 14-15.12.2019
Informacja: fama.wroc.pl
YES! TRIO (USA/IS)
niedziela, 15.12, godz. 19.00
FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne (Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. B. Krzywoustego 286, Wrocław
Bilety: cena: 5 zł/bilet ulgowy (osoby 55+ i uczniowie na podstawie legitymacji szkolnej) | 10 zł/bilet normalny

JAZZ BEZ MARKIJANA
sobota, 14.12, godz. 20.00
PROZA Klub Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Wstęp wolny

_______________________________________________________________________________
Artyści:

YES! Trio (Goldberg/Jackson/Avital)
Słynny pianista Aaron Goldberg pojawi się we Wrocławiu ze swoim trio YES!, w którego skład wchodzą renomowani instrumentaliści - Ali Jackson i Omer Avital. Artyści są obecni na scenie jazzowej już od ponad dwudziestu lat i mimo że mają różne pochodzenie oraz osobowości, to mówią spójnym językiem, który czerpie głównie z modern jazzu (w szczególności z twórczości Theloniousa Monka i Charlesa Mingusa), ale nie tylko, bo w ich muzyce słyszalne są również wpływy bliskowschodnie i afrokaraibskie. Wieloletnie doświadczenie, wzajemny szacunek oraz zaraźliwy entuzjazm nadaje ich twórczości wyjątkową elastyczność i różnorodność brzmieniową. Niemal do perfekcji nauczyli się komunikować na poziomie pojedynczego beatu i frazy.

Skład:
Aaron Goldberg – fortepian
Ali Jackson – perkusja
Omer Avital – kontrabas

Aaron Goldberg (USA) – amerykański muzyk jazzowy, którego określono mianem "post-bopowego pianisty o doskonałym guście i wielkich możliwościach". Tuż po ukończeniu studiów występował m.in. z Markiem Turnerem, Gregorym Tardy i Betty Carter. W 1998 roku założył Aaron Goldberg Trio z Reubenem Rogersem na basie i Ericem Harlandem na perkusji. Rozpoczął również długą współpracę z saksofonistą Joshuą Redmanem i intensywnie z nim koncertował aż do 2002 roku, kiedy to powrócił do Nowego Jorku, aby współpracować z takimi jazzmanami jak Nicholas Payton, Al Foster, Freddie Hubbard i Stefon Harris. W 2005 roku odbył tournee po Ameryce Południowej z Madeleine Peyroux, dołączył też do zespołów Kurta Rosenwinkela i Wyntona Marsalisa i występował na całym świecie jako członek Lincoln Center Jazz Orchestra. W 2012 roku nagrał pierwszą płytę z Omerem Avitalem i Alim Jacksonem, zatytułowaną Yes!, która była przyczynkiem do intensywnej działalności koncertowej tego tria. W listopadzie 2014 roku ukazał się album The Now, zawierający kompozycje Goldberga, standardy jazzowe i autorskie interpretacje piosenek brazylijskich. Zyskał on znaczne uznanie krytyków, przy czym „The New York Times” opisał go jako "znakomity", a „The Boston Globe” zauważył jego "elegancję" i "chytry dowcip".
aarongoldberg.com


Ali Jackson (USA) – perkusista pochodzący zrodziny o dużych tradycjach muzycznych. Jego matka, pianistka klasyczna, w wieku czterech lat zaczęła go uczyć gry na fortepianie, natomiast ojciec, basista Ali Jackson Sr., wprowadzał w teorię muzyki i dawał pierwsze lekcje gry na bębnach. Jackson uczęszczał do prestiżowego Cass Technical High School w Detroit, a następnie do New School for Jazz and Contemporary Music, uzyskując tytuł licencjata w dziedzinie kompozycji. Prywatnie studiował u takich mistrzów jak Elvin Jones i Max Roach. Występował i nagrywał z m.in. z Wyntonem Marsalisem, Lincoln Center Jazz Orchestra, Jamesem Carterem, Dee Dee Bridgewater, Arethą Franklin, Georgem Bensonem, KRS-One, Marcusem Robertsem, Cyrusem Chestnutem, Joshuą Redmanem, Kurtem Rosenwinkelem i Dianą Krall.
alidrums.com

Omer Avital (USA) – basista urodzony w Izraelu i mieszkający w Nowym Jorku, który cieszy się międzynarodowym uznaniem. Biegle porusza się w sferze zróżnicowanych rozwiązań rytmicznych i harmonicznych, stanowiących podstawę XX i XXI-wiecznej ekspresji jazzowej. Avital znany jest ze swojego eklektyzmu muzycznego, łącząc wpływy bliskowschodnie ze światem modern jazzu.
omeravital.com

JAZZ BEZ MARKIJANA
ShockolaD+PL (PL/UA)
Zespół ShockolaD został założony w 2004 roku we Lwowie przez kompozytora i perkusistę Igora Hnydyna, pianistkę Anastasje Litwiniuk i wokalistkę Danę Vynnytską, do których dołączyli później polscy muzycy – Michał Jaros (kontrabas) i Tomasz Dąbrowski (trąbka). Wspólne poszukiwania pozwoliły im stworzyć muzykę, która czerpie z ukraińskiej tradycji folkowej, doświadczeń polskiego jazzu oraz tzw. New World Music. Zespół w tym składzie ma w na swoim koncie dwie płyty - Number One (2008) i ShockolaD. Jazzbez + Jazz Kolo. Live (2010).

Muzycy nie grali pod nazwą ShockolaD+PL już od 10 lat, bo każdy z nich tworzy wiele innych projektów w różnych państwach, jednak podczas koncertu w Prozie znów spotkają się na scenie, by muzycznie powspominać wyjątkową postać kultury ukraińskiej - Markijana Iwaszczyszyna, niedawno zmarłego założyciela festiwalu Jazz bez.

Centryfuga, czyli Markijańskie дзиграшки (PL/UA)
Koncert muzyki improwizowanej, w którym podstawową zasadą będzie mieszanie i przekraczanie granic stylów, przyzwyczajeń i stereotypów oraz swoista zabawa ze słuchaczem. Odwołując się do idei jazzu bez granic Markijana Iwaszczyszyna, czyli muzyki bez barier i granic, bez podziałów i uprzedzeń, muzycy zagrają w różnych konfiguracjach i układach oraz odwołają się do wielości form muzycznych.

Skład:
Ihor Hnydyn – perkusja
Marek Otwinowski – gitara basowa
Tomasz Sikora – saksofon altowy, saksofon barytonowy
Mark Tokar – kontrabas

Igor Hnydyn (UA)
Ukończył perkusję na Lwowskiej Akademii Muzycznej (2004). Jest jednym z najlepszych ukraińskich jazzmanów. Jako perkusista i kompozytor przewodzi projektowi SchockolaD, z którym wystąpił na wielu festiwalach na Ukrainie, w Polsce, na Litwie i we Francji. Wyróżniony półrocznym Grantem MKiDN „Gaude Polonia”. Jest współzałożycielem Jazz Club Lviv; od 2009 roku współorganizuje międzynarodowe warsztaty jazzowe Chodzież na Ukrainie.

Marek Otwinowski (PL)
Muzyk, basista, projektant publikacji i grafiki 2D; kompozytor muzyki teatralnej i słuchowisk radiowych (ok. 40 tytułów). Współzałożyciel (2003) eksperymentalnej formacji muzycznej Karbido, współpracującej od 2005 roku z Jurijem Andruchowyczem. Współautor i wykonawca wszystkich wydawnictw i projektów artystycznych grupy, m.in. Stolik, Music 4 Buildings, Katastrofa LZ129 Hindenburg i Tańce polskie; założyciel freejazzowego trio Rheino De Rotten (z Achimem Escherem i Peterem C. Zumthorem). Autor kilku tekstów dramatycznych, garści esejów i drobniejszych form literackich.

Tomasz Sikora (PL)
Z zespołem Karbido od 2004 roku bierze udział we współpracy z Jurijem Andruchowyczem, z którym zespół wydał 5 płyt i zagrał kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie i Polsce. Współpracował również z zespołem DakhaBrakha, VJ Grupa Cube i ArtPole. Ostatnio uczestnik projektu "rozdilovi" z udziałem Serhija Żadana oraz twórców z Ukrainy i Białorusi.
karbido.com

Mark Tokar (UA)
Ukraiński kontrabasista i gitarzysta; jest członkiem Ken Vandermark Project Resonance, zespołów Escalator, Undivided, Five Spot, Four, Varpaj, Yatoku, MTV, Awatair. Jednocześnie jest liderem międzynarodowych projektów Leo'm'art, 4x4. Mark Tokar Belveder Sekstet oraz Autokar. Grał m.in. z takimi muzykami, jak Ken Vandermark, Bobby Few, Perry Robinson, Steve Swell, Michael Zerang, Tim Daisy, Dave Rempis, Roberta Piket, Fred Frith (USA), Klaus Kugel, Arkadij Shylkloper (Niemcy), Petras Vishniauskas (Litwa), Mirchea Tiberian (Rumunia) , Mazzol, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel (Polska), Jurij Jaremczuk (Ukraina), Magnus Broo, Per-Ake Holmlander (Szwecja), Mark Sanders (Anglia).
marktokar.info

Koncert Jazz bez Markijana odbywa się we współpracy z WrocloveUkraina, projektem, który jest współfinansowany przez Gminę Wrocław
wstęp wolny

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować