Znamy zwycięzcę Nagrody Angelus 2019

Grzegorz Chojnowski, gn, el | Utworzono: 20.10.2019, 00:28 | Zmodyfikowano: 20.10.2019, 00:28
A|A|A

Fot: Wrocławski Dom Literatury

Po raz 14. przyznano we Wrocławiu Angelusa, nagrodę literacką dla pisarzy z państw Europy Środkowej oraz tłumaczy. Tym razem uznanie jurorów zdobył Bułgar Georgi Gospodinow, autor książki 'Fizyka smutku', w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak.

Nagrodzoną powieść opublikowało Wydawnictwo Literackie. Fundowany przez Prezydenta Wrocławia laur oznacza oprócz statuetek także 150 tys. zł dla autora i 20 tysięcy dla tłumacza zwycięskiej książki.

Gospodinow jest we Wrocławiu po raz drugi, wcześniej przyjechał tu na zaproszenie Olgi Tokarczuk, której Nobel bardzo go ucieszył.

Olga Tokarczuk tak napisała o powieści bułgarskiego pisarza: „Polski czytelnik dostaje wreszcie tę świetną książkę, która należy już do kanonu współczesnej prozy europejskiej. Przejmujące studium mitu, który dzieje się zawsze i wszędzie". Olgę Tokarczuk i Georgiego Gospodinowa łączy jeszcze... opera. Noblistka napisała libretto na podstawie swojej powieści 'Anna Inn w grobowcach świata' po obejrzeniu w Teatrze Wielkim w Poznaniu 'Space opery' z librettem Gospodinowa. Muzykę do obu skomponował Aleksander Nowak. 

Honorową Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawaną w głosowaniu czytelników, zdobył w tym roku Jurij Wynnyczuk, ukraiński pisarz, za powieść 'Tango śmierci' (przekład Bohdana Zadury), opublikowaną przez Kolegium Europy Wschodniej.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować