Dzieła sztuki międzynarodowego formatu w OP ENHEIM we Wrocławiu

Dagmara Janicka, BT | Utworzono: 07.10.2019, 11:31 | Zmodyfikowano: 07.10.2019, 11:33
A|A|A

fot. materiały prasowe

Die Sammlung OP ENHEIM / ABIS to pokaz dzieł sztuki należących do zbiorów ABIS oraz OP ENHEIM. Przestrzeń galerii w barokowej kamienicy przy Placu Solnym 4 we Wrocławiu wypełnią obrazy m. in. Roberta Rauschenberga, Wilhelma Sasnala, Wima Wendersa czy Rainera Fettinga.

Druga połowa XX w. w Europie i Ameryce obfitowała w zmiany na wielu płaszczyznach, z których wiele odcisnęło się życiorysach tworzących wówczas artystów. Najbliższa wystawa w OP ENHEIM to symboliczna opowieść o rozwoju, wielopłaszczyznowości, a także różnorodności sztuki światowej tego okresu. Die Sammlung stanie się wędrówką przez prace-symbole, które wyznaczać będą kierunki, w jakich można poruszać się, poznając historię sztuki 2. poł. XX w.
W ramach ekspozycji zobaczymy m.in. obrazy Rauschenberga, Fettinga czy Koberlinga. Rehabilitacja wątków wojennych poruszona zostanie w pracach Kiefera i Wendersa, podczas gdy o poszukiwaniu siebie i nowego sposobu wyrażania się w powojennej rzeczywistości opowiedzą obrazy Pągowskiej, Ziemskiego i Opałki. Nie zabraknie też wątków współczesnych (Sasnal, Bujnowski, Gerken) czy sztuki kobiecej (Lafontaine, Hart).

Jest to również prezentacja prywatnego, sukcesywnie rozwijanego zbioru sztuki współczesnej.

Die Sammlung to po niemiecku kolekcja - mówi Kama Wróbel, dyrektor artystyczna OP ENHEIM i kuratorka zbliżającej się wystawy. - Stanowi ona punkt wyjścia do rozmowy o istocie kolekcjonowania, które we współczesnych czasach zaczęło nabierać społecznego wymiaru i wspólnotowego charakteru. Za pomocą tej ekspozycji chcemy zadać pytanie o wartość tworzenia prywatnych zbiorów - nie zagrożonych przez coraz częściej pojawiające się formy ograniczeń - i o to, czy proces ten może mieć realny wpływ na historię, niezależność i rozwój kultury, sztuki czy pośrednio też, naszej tożsamości.

Ekspozycję można będzie można oglądać w galerii OP ENHEIM, przy Placu Solnym 4 we Wrocławiu, od 12 października do 31 grudnia (godziny otwarcia oraz bilety). Wernisaż wystawy odbędzie się 11 października o godzinie 19:00.

Mecenasem wystawy jest Womak Holding SA.
Partnerem wystawy jest Art Logistic.
Patronat medialny nad wystawą objęli: Magazyn Szum, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura.

Więcej o wystawie: bit.ly/DieSammlung 
Wydarzenie na Facebooku: bit.ly/DieSammlungFB
Więcej o zbiorach OP ENHEIM / ABIS: bit.ly/OPENHEIM_ABIS
Godziny otwarcia i bilety: http://bit.ly/op-wstep

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować