Pamiętam przemysł. Podziel się wspomnieniami

Radio RAM, materiały prasowe, jk | Utworzono: 20.09.2019, 10:25 | Zmodyfikowano: 20.09.2019, 10:25
A|A|A

fot. materiały prasowe

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza od początku 2019 r. zbiera wspomnienia, mapuje wiedzę o lokalnym przemyśle i gromadzi amatorskie materiały archiwalne z domowych szuflad.

Dlaczego industrialna Dolnego Śląska jest tak ciekawa? Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. ‒ słowem, to mrowie ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. „Solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90.

Jak podzielić się takim wspomnieniem? Jedna z możliwości: podczas organizowanych spotkań wystarczy zapisać swoje krótkie, osobiste „pamiętam, że...” na miejscu (anonimowo lub nie) i wrzucić do kartonowego pojemnika. Druga opcja: można też przesyłać wspomnienia przez Internet za pomocą strony internetowej pamietamprzemysl.pl. Warto również skontaktować się z księgarnią Tajne Komplety, gdzie mieści się centrum projektowe. Wspomnienia zostaną później spisane, a złożą się na zbiorowy pamiętnik wrocławian. Efekty będą publikowane na portalu Dolnośląskość.pl, a później również ukażą się drukiem: na 2021 r. planowana jest publikacja książkowa. Każdy może zostać autorem!

Co interesuje realizatorów projektu? Nie ma ograniczeń tematycznych, warto uruchomić wyobraźnię i przypomnieć sobie jakąś ciekawą historię. Podczas spotkania będziemy również mapować wiedzę o lokalnych, często zapomnianych zakładach przemysłowych.

Pamiętam przemysł to kolejny z serii projektów edukacyjno-kulturalnych poświęconych pamięci zbiorowej mieszka, który od 2015 r. realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza. Poprzednio (w 2017 r.) po 2 wydanych publikacjach z cyklu „Pamiętam, że...” na podobnej zasadzie odbywała się zbiórka wspomnień dot. powodzi z 1997 r. Projekt pamiętam przemysł we Wrocławiu organizuje Centrum Historii Zajezdnia, a działania na terenie Dolnego Śląska realizowane są w ramach projektu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nad przedsięwzięciem patronat honorowy objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

 

REKLAMA