Program MIASTOmovie ogłoszony w Strefie Kina Radia RAM [PODCAST]

Jan Pelczar | Utworzono: 29.08.2019, 17:16 | Zmodyfikowano: 29.08.2019, 17:16
A|A|A

Gościem Strefy Kina był Lech Moliński, autor programu filmowego MIASTOmovie. Porozmawialiśmy o przestrzeni publicznej we Wrocławiu, która stanie się dodatkową scenerią tegorocznego festiwalu. Poznaliśmy też sześć filmów, które zobaczymy w Nowych Horyzontach.

Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 2 a 6 października w Kinie Nowe Horyzonty i wielu innych przestrzeniach Wrocławia.

Mat.prasowe:

Kinowa część MIASTOmovie zainaugurowana zostanie 2. dnia festiwalu filmem "Babcia i Le Corbusier" ("Bonne Maman et Le Corbusier") w reżyserii Marjolaine Normier. Reżyserka śledzi na ekranie prace rekonstrukcyjne prowadzone po pożarze w słynnej Jednostce Marsylskiej Le Corbusiera, a jej przewodniczką po modernistycznym gmachu staje się jej babcia, która mieszka w nim od 60 lat. Film w humorystyczny sposób opowiada o historii klasycznego dzieła powojennego modernizmu, pokazuje, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat i stawia pytanie, czy dziś jego ikoniczny charakter nie sprawia, że staje się ono bardziej obiektem muzealnym niż mieszkalnym.

4 października festiwalowa publiczność obejrzy fabularny debiut amerykańskiego wideo-eseisty Kagonady - film "Columbus". Bohaterka tej pięknej opowieści o architekturze i samotności, dziewiętnastoletnia Casey, porzuciła marzenia o studiach, by się zajmować wychodzącą z uzależnienia matką. Tymczasowo pracuje w miejscowej bibliotece. Pewnego dnia poznaje tłumacza Jina, który przyjechał do tytułowego miasta w stanie Indiana, by odwiedzić będącego w śpiączce ojca, uniwersyteckiego profesora. Bohaterowie niespodziewanie dla nich samych zaczynają się otwierać i po raz pierwszy od dawna rozmawiać szczerze o swoich pragnieniach, lękach i obsesjach.

Kolejny festiwalowy dzień przyniesie pokazy dwóch portretów wielkich architektów. "Wizje Ericha Mendelsohna" ("Mendelsohns: Incessant Visions") autorstwa izraelskiego filmowca Dukiego Drora pozwolą przyjrzeć się życiu i twórczości Ericha Mendelsohna – niemieckiego architekta ekspresjonisty żydowskiego pochodzenia (autora m.in. wrocławskiego domu towarowego Rudolfa Petersdorffa - dziś znanego jako Dom Handlowy Kameleon). Reżyser zręcznie zestawia oryginalne projekty twórcy ze współczesnymi obrazami, jednocześnie wplatając w to refleksje innych architektów i użytkowników tych wyjątkowych budynków, będących świadectwem rzetelności i ponadczasowości wizjonerskich projektów. Kolejnym twórcą, którego sylwetka przybliżona zostanie na kinowym ekranie, będzie zdobywcy nagrody Pritzkera Kevin Roche. Dokument Marka Noonana "Kevin Roche. Architekt dyskretny" ("Kevin Roche: The Quiet Architect") przygląda się klasycznym realizacjom projektanta – takim jak budynki Ford Foundation, Oakland Museum i nowojorskie Metropolitan Museum of Art – stawiając pytanie, czy po latach są one wciąż zgodne z credo ich twórcy, który głosił, że "obowiązkiem współczesnego architekta jest budowanie społeczności".

Podczas finałowej projekcji 7. edycji MIASTOmovie, 6 października, zobaczymy film "Opera paryska", opowiadający o jednym z największych, najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych teatrów na świecie. Jest on jednak również jedną z najbardziej skrytych, zamkniętych w sobie instytucji kultury na świecie, której kulisy funkcjonowania są w zasadzie nieznane. Film pokazuje to, co dla widza opery może być niezauważalne: mechanizmy i ludzi niezbędnych do prawidłowego działania budynku i instytucji, a także szeroki społeczno-kulturowy kontekst związany z tą placówką.

REKLAMA

To może Cię zainteresować