Wrocław nieodkryty: Browary Wrocławskie - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość [PODCAST]

Piotr Bartyś | Utworzono: 29.07.2019, 12:59 | Zmodyfikowano: 29.07.2019, 13:20
A|A|A

Tak Browary Wrocławskie będą wyglądać już za chwilę/wizualizacja Archicom

A już za dwa lata zamieszkają w tym miejscu pierwsi lokatorzy.  Pojechaliśmy na Jedności Narodowej.  My, czyli  Miejska Konserwator Zabytków, Agata Chmielowska i ja, Piotr Bartyś, Radio RAM. Jest późne popołudnie, zbliża się 19:00 , a praca wciąż trwa. Przy bramie - pies, który, obok strażników, dozoruje budowę.

Wszystkie zdjęcia z placu budowy Piotr Bartyś

Chodzimy po terenie budowy - wcześniej uprzedzono nas, że raczej trampki niż sandały - i podziwiamy. Teren dawnych browarów Scholtza, potem Browarów Piastowskich ma swoją magię. Architektoniczną, nie zamkniętą w chmielu. Dbałość o szczegóły już na etapie powstawania kompleksu (pierwsze budynki to lata 1892 - 1894) budzi szacunek. Willa, gdzie urzędowała dyrekcja, bardzo dobrze zachowana jak na standardy powojennego Wrocławia z nieziemskim sejfem ukrytym w szafie.

fot. Archicom

Za moment powstanie tu osiedle mieszkaniowe. Powstaje w imponującym tempie. Prace ruszyły  w 2016 roku, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się w 2021. Wiele elementów przypominać będzie o przeszłości tego miejsca. Budynki zachowały historyczne nazwy - m.in. Leżakownia, Butelkownia i Stara Stajnia. A w kompleksie pozostawiono komin.

Najwyższy czas na wycieczkę, posłuchajcie:

Na górze - Agata Chmielowska z przejęciem opisująca świat wokół.  A tak tu będzie już za chwilę:

wizualizacje - Archicom

PARTNERZY PROGRAMU :

Archicom, deweloper kształtujący przestrzeń Wrocławia

Dom Handlowy RENOMA


 

REKLAMA

To może Cię zainteresować