Film wrocławianina i film z Wrocławia także w Gdyni

Jan Pelczar | Utworzono: 19.07.2019, 11:58 | Zmodyfikowano: 19.07.2019, 12:03
A|A|A

zdj. mat.prasowe FPFF

Komitet Organizacyjny imprezy postanowił o zwiększeniu liczby tytułów walczących o Złote Lwy do dwudziestu, uzupełniając wcześniejszą szesnastkę o filmy rekomendowane przez Zespół Selekcyjny. Oprócz „Interioru” i filmu „Żużel” są to: „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, której polska premiera będzie miała miejsce na Nowych Horyzontach we Wrocławiu i „Supernova” – pełnometrażowy debiut Bartosza Kruhlika.

W uzasadnieniu decyzji czytamy: w związku z nieporozumieniami wokół interpretacji Regulaminu Festiwalu, Komitet Organizacyjny przychylił się do apeli przedstawicieli środowiska filmowego, w tym Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich oraz PSC Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

„Interior” to trzeci po „Moim mieście” i „Erratum” film wrocławskiego twórcy Marka Lechkiego. Opowiada historię 35-letniego Maćka, który pracuje od świtu do wieczora, by spłacać kredyt mieszkaniowy. Pewnego dnia rzuci wszystko, by ruszyć w desperacką podróż bez planu, po kraju, który szykuje się do obchodów ważnej rocznicy. W rolach głównych Piotr Żurawski i Magdalena Popławska.

„Żużel” to historia młodego sportowca i jego pasji – pierwszy od wielu dekad fabularny film o tytułowej dyscyplinie. W Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych zbudowano fragment toru, na którym kręcono zdjęcia z kaskaderami. Do byłej Wytwórni Filmów Fabularnych przywieziono aż 16 ton żużlu.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni między 16 a 21 września.

O dolnośląskich akcentach we wcześniej ogłoszonej szesnastce – tutaj

REKLAMA

To może Cię zainteresować