Wrocław nieodkryty - nowy cykl programów w Radiu RAM [PODCAST]

Piotr Bartyś, Radio RAM | Utworzono: 15.07.2019, 03:06 | Zmodyfikowano: 15.07.2019, 03:06
A|A|A

Zapraszamy na wakacyjny cykl programów opowiadający o architekturze Wrocławia. Pomysłodawcą cyklu jest Piotr Bartyś, a w rolę przewodnika po naszym mieście wciela się dr Agata Chmielowska, historyk sztuki, Miejski Konserwator Zabytków.

Agatę usłyszałem na początku tego roku jadąc samochodem w radiu. Nie wiedziałem, kto to jest, ale sposób narracji, barwa głosu, wiedza rozmówczyni zaintygowała mnie na tyle, że poczekałem do momentu, kiedy gościa audycji przedstawiono. Chwilę później zaprosiłem Agatę do "Muzycznego ja", a  program z jej udziałem spotkał się z tak życzliwym przyjęciem przez słuchaczy, że od razu zaświtał pomysł zrobienia cyklu spotkań z jej udziałem  - opowiada Piotr. - Będąc fanem komedii Richarda Curtisa lubię scenę w "Notting Hill", kiedy postać Hugh Granta, właściciel sklepu z książkami podróżniczymi, poleca swojej klientce tom mówiąc - "wydaje mi się, że autor przewodnika po Turcji naprawdę pojechał do tego kraju, co zdecydowanie pomaga". "Wrocław nieodkryty" jest programem o  mieście, dlatego postanowiłem w miasto pojechać. Wszystkie odcinki nagrywamy w miejscach, o których mowa. Słychać przejeżdżające tramwaje, samochody, szum wiatru, dżwięk ruchomych schodów, czy zatrzymującej się windy, ćwierkanie ptaków, niekiedy przestrzeń głucho rezonuje. Ale to wszystko sprawia, że miasto wydaje bliższe w chwili opowiadania o nim, prawdziwe. Chciałbym, żeby to był taki czas na antenie w pełni przypominający starą zasadę, że radio jest teatrem wyobraźni.  No i mamy Agatę - z jej współczesnym sposobem obrazowania, nieskończonym umiłowaniem do Wrocławia i olbrzymią wiedzą."

Przewodniczka po "Wrocławiu nieodkrytym" Agata Chmielowska na placu Powstańców Śląskich / fot. Piotr Bartyś
Plac Powstańców Śląskich z lotu ptaka (widok z północy na południe)/fot.Wikipedia/Renualdo la Vulpa

Powstały na miejscu „Ronda” apartamentowiec „Thespian” dobrze wpasowuje się w dawną zabudowę wokół placu / fot. Wikipedia / Danuta B.  / fotopolska.eu


Pierwszy odcinek "Wrocławia nieodkrytego" poświęcony jest placowi Powstańców Śląskich czyli Wrocławskiemu Rondu:Za tydzień wycieczka na plac Kościuszki i dach domu handlowego Renoma, a kolejne... dowiecie się słuchając Radia RAM w poniedziałki po 9:00, powtórka odcinka po 17:00. Zapraszamy!   
  


PARTNERZY PROGRAMU:

Archicom, deweloper kształtujący przestrzeń Wrocławia 


Dom Handlowy RENOMA


REKLAMA

To może Cię zainteresować