Rosiński fantastyczny we Wrocławiu

Radio RAM, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 04.07.2019, 15:14 | Zmodyfikowano: 04.07.2019, 15:14
A|A|A

Domy aukcyjne prześcigają się w wystawianiu prac Rosińskiego, a jego rysunki biją wszelkie rekordy popularności i osiągają zawrotne ceny. Autor pojawia się regularnie na Festiwalu Komiksu w Łodzi, natomiast pierwszy raz od dawna przyjedzie do Wrocławia, miasta, które wpisane jest w jego dzieciństwo i o którym bardzo ciepło myśli.

W ramach wystawy „Rosiński fantastyczny”, zaprezentowane zostaną plansze takich komiksów jak „Najdłuższa Podróż” (z Relaxu), „W służbie galaktycznej” z magazynu Alfa, „Szninkiel”, „Yans”, „Thorgal” oraz kilka bardzo wczesnych ilustracji i plansz komiksowych z młodości autora. Wrocławska, pierwsza tego rodzaju ekspozycja, będzie znakomitym podsumowaniem dorobku fantastycznego mistrza komiksu.

Grzegorz Rosiński pojawił się w naszym studiu wraz ze swoim synem Piotrem:

Kuratorem wystawy jest Piotr Rosiński
Koordynatorką wystawy jest Agnieszka Jamroszczak

Wystawa będzie czynna do 15 września 2019 r.

Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim odbędzie 6 lipca 2019 r., godz. 16:00 .

Grzegorz Rosiński - polski grafik, malarz, światowej sławy twórca komiksów. Urodzony 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli, gdzie mieszkał przez pierwszych pięć lat swego życia. Przez kolejnych pięć lat mieszkał we Wrocławiu, później w Warszawie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni wybitnego ilustratora prof. Jana Marcina Szancera. Projektował okładki do płyt, ilustrował podręczniki szkolne, książki dla dzieci i młodzieży i rysował komiksy. Jest autorem między innymi rysunków do komiksów „Wyspa Aepyornisa”, „Kapitan Żbik”, „Pilot Śmigłowca”, „Legendarna Historia Polski”, „W służbie galaktycznej”.

W 1976 roku objął kierownictwo artystyczne magazynu „Relax”, w którym ukazała się między innymi „Najdłuższa podróż”. W tym samym roku poznał Jeana Van Hamme'a, scenarzystę. Ich spotkanie zaowocowało serią „Thorgal”, która na wiele dekad stała się jednym z najpopularniejszych serii komiksowych świata. Równolegle do pracy nad „Thorgalem” Rosiński stworzył takie komiksy jak „Yans" (scenariusz André-Paul Duchâteau), „Fantastyczna podróż” (scenariusz Mytic) „Szninkiel" i „Western” (scenariusz z Van Hamme), „Skarga Utraconych Ziem" (scenariusz Jean Dufaux) i „Zemsta Hrabiego Skarbka" (scenariusz Yves Sente).

Od 2010 roku Grzegorz Rosiński nadzoruje projekt „Światy Thorgala”, serie równoległe napisane przez Sente'a, Yanna, Xaviera Dorisona i Mathieu Mariolle oraz rysowane przez Giulio De Vitę, Romana Surzhenko i Freda Vignaux.

W 2013 roku ukazał się ponad 400 stronicowy album monograficzny Grzegorza Rosińskiego, będący wynikiem długiej serii wywiadów przeprowadzonych przez Patricka Gaumera i zaprojektowany przez Piotra Rosińskiego. Pięć lat później wyszedł „Aniel”, 36. Thorgal napisany przez Yanna. Jest on równocześnie pożegnaniem Rosińskiego z serią Thorgal.

8 września 2006 roku oznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. 6 października 2007 roku odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis wręczonym podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. 18 stycznia 2010 roku otrzymał odznaczenie Oficera Orderu Leopolda II przyznane przez króla Belgii Alberta II Koburga.

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować