78. rocznica zbrodni na Wzgórzach Wuleckich

Radio RAM, Marcin Obłoza, jk | Utworzono: 04.07.2019, 10:10 | Zmodyfikowano: 04.07.2019, 10:11
A|A|A

zdjęcia: Andrzej Owczarek

W 1941 roku w ciągu dwóch dni jednostki policyjne III Rzeszy dokonały egzekucji na około 40 naukowcach z lwowskich uczelni. Dziś pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich na terenie Politechniki Wrocławskiej złożono kwiaty i oddano salwę honorową. - Jesteśmy w mieście, które w sposób szczególny powinno pamiętać o tamtych wydarzeniach - mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski:

Jednym z elementów obchodów jest premiera przewodnika historycznego „Mortui vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich”. Jak podkreśla współautorka przewodnika Kamilla Jasińska, to pierwsza pierwsza polsko-ukraińska publikacja poruszająca temat mordu dokonanego na polskiej inteligencji w lipcu 1941 r. we Lwowie:

Autorzy w przystępny sposób zaprezentowali sylwetki zamordowanych uczonych i ich bliskich, pokazali miejsca, w których mieszkali, a także opisali ostatnie godziny ich życia oraz ich ostatnią drogę. Przewodnik ze zdjęciami i mapami jest dostępny w księgarni Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu, a także w sklepie internetowym www.sklep.zajezdnia.org.

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ ROZMOWY Z KAMILLĄ JASIŃSKĄ:

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować