20. Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu

Bartek Synowiec, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 02.07.2019, 13:12 | Zmodyfikowano: 02.07.2019, 13:12
A|A|A

- Podczas nadchodzącej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich chcemy w możliwie najszerszy sposób przybliżyć współczesną literaturę rumuńską, dając publiczności szansę na zapoznanie się z dokonaniami najbardziej utalentowanych prozaików, dramaturgów i poetów, pośród których można wskazać wielokrotnie nagradzanych pisarzy, jak np. Varujan Vosganian, Adrian Schiop, Lucian Dan Teodorovici, Ana Blandiana, Dumitru Crudu czy Catalin Dorian Florescu - mówią organizatorzy.

Należy podkreślić, iż twórczość niektórych spośród zaproszonych gości – mimo uznania w kręgach literackich – nie zaistniała dotąd w polskim przekładzie, a zatem dla tych autorów to pierwsza okazja do zaprezentowania fragmentów swoich utworów w zupełnie nowym obszarze językowym (specjalnie na potrzeby festiwalu powstaje wiele tłumaczeń).

Program imprezy obfituje też w szereg spotkań z pisarzami polskimi, czeskimi, słowackimi i ukraińskimi, co ma na celu przedstawienie nowych tendencji w literaturze Europy Środkowej i Wschodniej. Swoje czytania będą mieli m.in. Maciej Płaza, Małgorzata Rejmer, Weronika Murek, Łukasz Zawada, Olga Drenda, Tereza Semotamová, Erik Šimšík, Petr Borkovec, Pavel Kolmačka, Kateryna Kalytko, Petro Jacenko, Olga Hund.

Rok 2019 jest szczególny, ponieważ wówczas przypada okrągła rocznica wydarzeń roku 1989, przełomowego w historii wszystkich państw, które uczestniczą w Miesiącu Spotkań Autorskich – od pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce, poprzez aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, aż po pełne dramatycznych zdarzeń obalenie ustroju komunistycznego w Rumunii. Spotkania z pisarzami będą stanowić dobrą okazję do refleksji na temat ostatnich 30 lat w regionie: przemian społecznych, sytuacji kultury i literatury oraz rozliczeń z historią.

Festiwal tradycyjnie odbywa się w lipcu i trwa nieprzerwanie 31 dni. Spotkania autorskie we Wrocławiu odbywają się w Mediateka, filii Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz w Klubie PROZA Wrocławski Dom Literatury. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązuje wstęp bezpłatny.

Więcej o festiwalu posłuchacie w rozmowie z Tomaszem Grabińskim - tłumaczem, znawcą literatury czeskiej i słowackiej, przedstawicielem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu:

 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować