Jest decyzja - Jakub A. podejrzany o zabójstwo Kristiny, trafił na 3 miesiące do aresztu

PP, jk, Beata Makowska | Utworzono: 14.06.2019, 07:05 | Zmodyfikowano: 17.06.2019, 08:06
A|A|A

fot. dolnośląska policja

wtorek

godz. 20.00

Incydent w areszcie Śledczym w Świdnicy. Wczoraj wieczorem osadzeni przez kilkanaście minut wykrzykiwali w oknach groźby pod adresem podejrzanego o zabójstwo 10- letniej Kristiny z Mrowin:

Przebywający w areszcie śledczym w Świdnicy dowiedzieli się o przetransportowaniu do jednostki Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo Kristiny z Mrowin. To co działo się przez kilkanaście minut w obiekcie przypominało prawdziwy lincz. Jakub A. po przesłuchaniu w prokuraturze w Świdnicy i po nocnych wizjach lokalnych przebywał w policyjnej izbie zatrzymań we Wrocławiu. Wczoraj przetransportowano go na rozprawę do sądu w Świdnicy. Stamtąd miał trafić do świdnickiego aresztu. Niemal pewne jest, że trafił do tak zwanej ochronki – czyli celi pod specjalnym nadzorem.

Jakub A. przyznał się do zarzucanych mu czynów – zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania do zabójstwa. Grozi mu dożywocie.

godz. 17.30

Jest decyzja w sprawie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Sąd w Świdnicy zadecydował, że najbliższe trzy miesiące 22-letni Jakub A. spędzi w areszcie. Mężczyzna przyznał się do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i do podżegania do zabójstwa dziecka. Za pozbawienie życia Kristiny miał oferować 10 tysięcy złotych.

- Sąd w Świdnicy podzielił obawy prokuratury, że mężczyzna może się ukrywać i mataczyć w sprawie - powiedział Mariusz Pindera, prokurator nadzorujący śledztwo:

Mężczyzna po zamordowaniu dziecka próbował manipulować śledczymi kierując ich podejrzenia na seksualne podłoże zbrodni. Na razie śledczy nie informują, jaki był motyw zbrodni. Wiadomo, ze dziecko znało mężczyznę - niektóre źródła donoszą, że byli kuzynostwem.

godz. 17

22-letni Jakub A. podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin został aresztowany na 3 miesiące przez Sąd Rejonowy w Świdnicy. Mężczyźnie grozi dożywocie.

godz. 11.

-Nigdy nie pozbędę się tego obrazu sprzed oczu. Leżała w nienaturalnej pozie, na twarzy miała włosy. Mąż natychmiast kazał mi dzwonić na policję - mówi mieszkanka Świdnicy, które znalazła ciało dziecka: 

godz. 10.

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, zbezczeszczenie zwłok, a także podżeganie do zabójstwa innej osoby - takie zarzuty ciążą na 22-letnim Jakubie A. Student z Wrocławia w ubiegły czwartek miał uprowadzić i brutalnie zamordować 10-letnią Kristinę z Mrowin pod Żarowem. Prokuratura ze względu na rodzinę ofiary nie chce informować o motywach tej zbrodni.

Śledczy muszą poczekać z wnioskiem, aż podejrzany zapozna się ze zgromadzonymi przeciwko niemu dowodami. - Zarzut zabójstwa nie jest jedyny, który postawiono wrocławianinowi - mówi prokurator Mariusz Pindera.

Informację o podżeganiu zgłosiła osoba, którą Jakub A. miał namawiać do zabójstwa. Na razie nie wiadomo, czy osoba ta będzie musiała liczyć się z prawnymi konsekwencjami, że nie powiadomiła wcześniej policji o planach zabójcy.

- Mężczyzna przyznał się do zabójstwa w trakcie wizji lokalnych, kiedy okazało się, ze jego alibi ma poważne luki - dodaje Mariusz Pindera:

godz. 9:00

22-letni student psychologii z Wrocławia został zatrzymany w niedzielne popołudnie. Jak twierdzą śledczy, od początku zaliczał się do kręgu najbardziej podejrzanych o dokonanie mordu. Dziewczynka znała mężczyznę - był on znajomym jej mamy. Kobieta miała się z nim spotykać od roku. Coraz bardziej prawdopodobne jest też to, że sprawca upozorował seksualne podłoże zbrodni, aby skierować śledczych na inne tory. Po zatrzymaniu Jakub A. nie przyznawał się do winy, ale ostatecznie przyznał, że to on jest sprawcą brutalnego zabójstwa.

W niedzielę późno w nocy miała miejsce wizja lokalna z jego udziałem. 22-latkowi za brutalny mord grozi dożywotnia kara więzienia. 

poniedziałek, godz. 11

Zabójca 10-letniej Kristiny przyznał się do winy, ale na miejscu w Świdnicy prokuratura nie chce komentować tych informacji. W nocy po kilkugodzinnym przesłuchaniu 22-latka odbyła się częściowa wizja lokalna w miejscu znalezienia zwłok. W najbliższym czasie do sądu powinien wpłynąć wniosek o areszt mężczyzny - mówi prokurator Mariusz Pindera.

Podejrzany mężczyzna to znajomy rodziny. Nieoficjalnie wiadomo, że był zakochany w matce dziewczynki. 22-latek został zatrzymany wczoraj we Wrocławiu. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi mu dożywotnie więzienie.

godz. 1.00

Bocznym wyjściem, w kordonie policji, przed godziną 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek, wyprowadzono z budynku Prokuratury Okręgowej w Świdnicy 22-letniego mężczyznę, podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin.

Przed budynkiem świdnickiej prokuratury przez kilka godzin stał w niedzielę wieczorem tłum ludzi. Od czasu do czasu ludzie krzyczeli groźby, adresowane do mężczyzny, który był przesłuchiwany w prokuraturze.

Tłum spodziewał się, że podejrzany zostanie wyprowadzony tylnym wejściem do prokuratury, gdzie stały policyjne auta. Tymczasem został on w kordonie policji wyprowadzony bocznym wejściem, pod które podjechał nieoznakowany samochodu. Auto z podejrzewanym błyskawicznie odjechało.

godz. 22

Trzy doby od znalezienia ciała 10-letniej Kristiny policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o dokonanie tej brutalnej zbrodni. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy to 22-letni mężczyzna spoza powiatu świdnickiego. Dziewczynka zaginęła w czwartek, w drodze powrotnej ze szkoły do domu. Po kilku godzinach jej zmasakrowane ciało znaleziono 6 kilometrów od domu. Zbrodnia ma podłoże seksualne. Dziewczynka zmarła od ran kłutych klatki piersiowej i rany ciętej szyi. - Do podejrzewanego śledczych miał zaprowadzić zabezpieczony materiał - powiedział prokurator Mariusz Pindera:

- Odzew społeczeństwa na apel policji o dostarczanie nagrań z wideorejestratorów i wszelkich informacji był ogromny i za to składamy podziękowania - powiedział Krzysztof Zaporowski rzecznik dolnośląskiej policji:

Mężczyzna jest przesłuchiwany przez prokuratorów. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi mu dożywocie.

godz. 21.

Podejrzewany o zabójstwo 10-letniej Kristiny w rękach śledczych. W niedzielę po południu policja zatrzymała mężczyznę, który prawdopodobnie jest sprawcą brutalnego zabójstwa 10-latki pod Żarowem.

- Mamy 48 godzin, żeby postawić mu zarzuty - mówi prokurator Mariusz Pindera:

Jak dodają śledczy mężczyzna pochodzi spoza gminy Żarów.

godz. 20.30

Mężczyzna zatrzymany ws. zabójstwa 10-letniej dziewczynki jest zamieszkały poza powiatem świdnickim - poinformował w Świdnicy rzecznik dolnośląskiej policji Krzysztof Zaporowski.

godz. 19.30

godz. 18.45

Zbigniew Ziobro: "Okrutny mord na 10-letniej Kristinie z Dolnego Śląska nie ujdzie płazem. Mężczyzna podejrzewany o dokonanie tej potwornej zbrodni, został zatrzymany".

"Jeśli dotychczasowe ustalenia się potwierdzą i zebrane dowody zostaną w śledztwie zweryfikowane, to sprawca trafi przed sąd, a kierowana przeze mnie prokuratura dołoży wszelkich starań, by otrzymał jak najsurowszą karę. Wierzę, że nastąpi to możliwie szybko" - poinformował minister Ziobro.

godz. 18.30

Jak podaje Polska Agencja Prasowa mężczyzna podejrzewany o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin został zatrzymany. Śledczy na razie nie potwierdzają tych informacji. 

W kolejnych godzinach mamy mieć więcej informacji na temat zatrzymania sprawcy. Na razie śledczy pracujący bezpośrednio przy sprawie odmawiają wszelkich komentarzy. Jednak już wczoraj prokurator Tomasz Orepuk zapewniał, ze na miejscu znalezienia zwłok i podczas sekcji zwłok zabezpieczono dowody, które mogą doprowadzić śledczych do sprawcy.

Kristina została porwana w czwartek około godziny 13., kiedy wracała do domu ze szkoły. Po kilku godzinach znaleziono jej zmasakrowane ciało. Mord został popełniony na tle seksualnym.

Wczoraj Zbigniew Ziobro zapewniał, że zatrzymanie sprawcy to kwestia czasu. Nad sprawa pracuje ponad 200 policjantów, prokuratorzy i kryminolodzy.

godz. 17

Apel o zachowanie spokoju i uszanowanie uczuć rodziny zamordowanej dziewczynki. Policja i władze gminy Żarów proszą mieszkańców o rozwagę.

Od czwartku blisko 200 policjantów, najwybitniejsi prokuratorzy i kryminolodzy pracują, aby zatrzymać zabójcę Kristiny. Policja cały czas apeluje o wszelkie informacje które mogą przybliżyć śledczych do złapania zabójcy. Jednak wszelkie samodzielne działania są kategorycznie zabronione.

W sobotę około godziny 18 w Mrowinach, kiedy w kościele parafialnym modlono się w intencji dziewczynki, nieznani sprawcy obrzucili butelkami z benzyną ogród sąsiadów zamordowanej. - Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych przez policję do zupełnie innej sprawy – mówi prokurator Tomasz Orepuk. Ogień nie rozprzestrzenił się, jednak teraz policja ma dodatkową pracę – musi namierzyć podpalaczy.

niedziela. godz. 7

Specjalna grupa policjantów wciąż poszukuje zabójcy 10-letniej Kristiny z Mrowin koło Żarowa. Funkcjonariusze w dalszym ciągu apelują do kierowców o przekazywanie nagrań z wideorejestratorów. Dziewczynka zaginęła w czwartek około 13. w drodze ze szkoły. Kilka godzin później, w lesie 6 kilometrów od domu, jej ciało znalazły przypadkowe osoby.

Dla osoby, które pomoże wskazać sprawcę zabójstwa dwie prywatne osoby i jedno z biur detektywistycznych oferują 60 tysięcy złotych nagrody.

<strong

godz. 16

Msza święta za duszę tragicznie zmarłej Kristiny odbędzie się dzisiaj o godzinie 18 w kościele parafialnym w Mrowinach. Dziewczynka została brutalnie zamordowana w czwartek. Zabójca uprowadził ją, jak wracała ze szkoły do domu. Kilka godzin później przypadkowi przechodnie znaleźli zmasakrowane ciało dziecka 6 kilometrów od jego domu. - To się nie mieści w głowie - mówi sołtys wioski Krystyna Popek:

Mieszkańcy wioski nie kryją szoku i przerażenia. Wszyscy modlą się o szybkie wykrycie sprawcy i boją się o własne dzieci:

Policja cały czas szuka zabójcy, na miejscu pracuje kilkudziesięciu policjantów.

godz. 15:00

Trwa akcja poszukiwania zabójcy 10-letniej Kristiny z Mrowic pod Żarowem. Dziewczynka została zamordowana w czwartek. Sekcja zwłok ujawniła, że przyczyną śmierci były rany kłute klatki piersiowej. Wiadomo też, że tło zbrodni ma podłoże seksualne - mówi Tomasz Orepuk z prokuratury okręgowej w Świdnicy:

Prokuratura dementuje informacje o zatrzymaniu podejrzanych:

Przy śledztwie pracuje kilkudziesięciu mundurowych. Cały czas ponawiany jest apel z prośbą o udostępnianie nagrań z rejestratorów video kierowców którzy w czwartek podróżowali okolicznymi trasami.

sob. godz. 10

Dla osób które przyczynią się do złapania zabójcy, wyznaczono nagrodę. 10 tysięcy złotych ufundowały dwie prywatne osoby - informuje na swoim profilu ich pełnomocnik, mecenas Marcin Niewięgłowski. To - jak wyjaśnia - ludzie niespokrewnieni z rodziną ofiary, jednak łączą się z rodziną w bólu i cierpieniu. Osoby te pragną pozostać anonimowe.

Władze w Żarowie apelują do mieszkańców, aby dzieci odprowadzać lub odwozić do szkoły i na wszelkie zajęcia dodatkowe. Na oficjalnej stronie czytamy: zwracamy się ze szczególną prośbą do: rodziców, dziadków i opiekunów o zachowanie daleko idącej ostrożności. Prosimy o to, by pouczyć dzieci by nie nawiązywały żadnych kontaktów z nieznajomymi osobami i natychmiast powiadamiały Was o próbach nawiązania kontaktu przez osoby, których nie znają w świecie realnym, jak i na wszelkiego rodzajach portalach internetowych lub za pośrednictwem telefonów i smartfonów.

Dodatkowo jest też apel, aby - jeżeli dzieci posiadają telefony komórkowe - włączyć w nich funkcję monitoringu pobytu.

W gminie, w związku z tragedią, odwołano wszelkie imprezy. Wyjątkiem jest impreza charytatywna, którą zaplanowano na dzisiaj na żarowskim stadionie. Odbędzie się ona jednak bez oprawy muzycznej. Jutro Kristina obchodziłaby 11. urodziny.

Zatrzymanie zabójcy lub zabójców to priorytetowa sprawa śledczych. Lokalnych policjantów wspierają także funkcjonariusze komendy głównej z Warszawy. Prokuratura nie chce ujawniać szczegółów działań, aby nie zaprzepaścić śledztwa.

piątek godz. 21:40

Morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, wiele ran kłutych klatki piersiowej i gardła i podłoże seksualne. Takie są wyniki 12 godzinnej sekcji zwłok 10-latki z Mrowin Pod Żarowem. Policjanci cały czas prowadzą poszukiwania sprawcy. - Nie mogę państwu podawać wielu szczegółów sprawy aby nie zaprzepaścić pracy dziesiątek osób - powiedział Marek Rusin prokurator rejonowy z Świdnicy

Od czwartku do chwili znalezienia zwłok dziecka do policji i prokuratury spływało wiele informacji od mieszkańców Mrowin i okolicznych miejscowości. Prokurator Beata Piekarska Kaleta publicznie podziękowała za zaangażowanie.

Kristina zaginęła wczoraj po południu w drodze ze szkoły do domu. Przez wiele godzin trwały poszukiwania dziewczynki. Po kilku godzinach znaleziono jej zmasakrowane ciało - na polnej drodze 6 kilometrów od domu.

piątek, godz. 07:00

Ciało zostało znalezione wczoraj wieczorem 8 kilometrów od domu. Dzisiaj po południu będą znane wyniki sekcji zwłok. Dziewczynka zniknęła wczoraj w drodze ze szkoły do domu. Przez wiele godzin szukała jej rodzina, policja i mieszkańcy Mrowin. O godzinie 20 znaleziono jej roznegliżowane ciało w lasku niedaleko rodzinnej wsi - mówi Marek Rusin z prokuratury rejonowej w Świdnicy:

Mieszkańcy Mrowin nie kryją szoku i przerażenia:

Mama dziewczynki wraz z dwoma córkami, wróciła do Polski z Irlandii po rozwodzie z mężem. W Imbramowicach - miejscowości położonej najbliżej miejsca znalezienia zwłok, policja cały czas patroluje okolice. 

- W okolicznych szkołach od rana odbywają się spotkania z funkcjonariuszami i psychologami - mówi Krystyna Waliszek, dyrektor szkoły w Imbramowicach - wiosce położonej najbliżej miejsca znalezienia zwłok:

Od chwili znalezienia ciała policja sprawdza wiele wątków tej sprawy. - Sprawdzani są też wszyscy którzy mają na koncie przestępstwa pedofilskie - mówi prokurator Marek Rusin.

Policja wystosowała apel o pomoc. "Szczególnie prosimy o kontakt osoby, które poruszały się samochodem z rejestratorem jazdy w dniu 13 czerwca 2019 w godz. 8.00-18.00 na trasie:

  • Imbramowice- Pożarzysko
  • Pożarzysko - Siedlimowice
  • Imbramowice – Domanice
  • Mrowiny- Pożarzysko

Zapewniamy anonimowość". Osoby posiadające jakiekolwiek informacje w tej sprawie proszone są o kontakt z Policją pod nr tel. 71 340-36-50, 693-933-640 lub pod numer 112.

REKLAMA

To może Cię zainteresować