Człowiek w centrum uwagi projektanta, czyli 11. edycja NOCY Z DESIGN_EM

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 10.06.2019, 12:32 | Zmodyfikowano: 10.06.2019, 12:32
A|A|A

fot. materiały prasowe

Noc z Design_em to jeden z najważniejszych eventów w Polsce, poświęcony promocji najlepszych tradycji wzorniczych - polskich i światowych. Ze względu na unikatowy charakter – nocne ekspozycje, koncerty, prezentacje i warsztaty - co roku przyciąga uwagę nie tylko licznej widowni, ale i mediów. Wydarzenie od lat organizowane jest przez wrocławską Galerię Wnętrz Domar - jedną z największych w Polsce galerii dedykowanych designowi i wyposażeniu wnętrz o unikatowej ofercie na rynku. NzD od początku miała na celu promocję najlepszych polskich i światowych tradycji wzorniczych, prezentując prace topowych designerów, projektantów oraz artystów, ale też wykładowców oraz absolwentów uczelni artystycznych. Wydarzeniu co roku towarzyszą liczne prelekcje, wystawy, pokazy oraz warsztaty czy koncerty, a jego uczestnicy mają także możliwość zapoznania się z kolekcjami wystawców Galerii Wnętrz Domar.

Noc niepowtarzalnych wrażeń

Podczas 11. Nocy z Design_em zobaczymy czołówkę wzornictwa polskiego, a więc najnowsze kolekcje Jadwigi Husarskiej, Tomasza Augustyniaka, nową odsłonę TRE Tomka Rygalika, instalację Cristals Oskara Zięty, szkło Eli i Sebastiana Pietkiewiczów, ceramikę Bartka Mejora i Bogdana Kosaka, zabawne projekty Bartosza Muchy, nowe dokonania Duetu Pawlak&Stawarski czy Agnieszki Bar. Ale to nie wszystko. Nostalgiczny hołd Hucie Szkła Kryształowego Violetta odda w swych pracach Agnieszka Leśniak-Banasiak. Swoje najnowsze dokonania zaprezentują uczelnie artystyczne z całej Polski. Zobaczymy kolejny projekt fotograficzny Pawła „Totoro” Adamca – „Królowie Lubelscy” oraz fotografie podróżnicze Magdy Wallner. Bezprecedensowym wydarzeniem będzie pokaz mody Wearable Art., czyli „sztuki noszonej” z kolekcji alternatywnej projektantki mody, Niki Danielskiej, zdobywczyni jednej z nagród głównych w światowym konkursie 2018 World of Wearable Art Awards, w Nowej Zelandii. Nie zabraknie oczywiście warsztatów i konkursów. Podczas Nocy z Design_em swoje nowe kolekcje zaprezentują najemcy Galerii Wnętrz Domar. 

Specjalną Strefę Stylu Radia RAM poprowadzili z Galerii Wnętrz Domar Krzysztof Majewski i Aldona Mioduszewska, znani z cyklu audycji o wzornictwie Domowa Galeria Stylu”. Nasze radiowe studio rozstawione wśród najlepszego designu wypełniło się jego projektantami.

POSŁUCHAJ ROZMÓW Z 11. NOCY Z DESIGN_EM

Aldona Mioduszewska - dyrektorka marketingu Galerii Wnętrz Domar 

Jadwiga Husarska - projektantka, odpowiedzialna m.in za projekt Luna EMG

 

Nika Danielska - autorka wyjątkowej sztuki noszonej 

 

Sylwia Gulewicz-Wysocka - dyrektorka artystyczna Nocy z Designem 

 

O tym, co zobaczyliśmy, rozmawialiśmy w ostatnich  odcinkach "Domowej Galerii Stylu":

Domowa Galeria Stylu: Projekty Jadwigi Husarskiej na 11. NOCY Z DESIGN_EM

Domowa Galeria Stylu: Hołd dla kryształu

Człowiek jako punkt wyjścia

Motywem tegorocznej edycji NzD jest PROJEKT: CZŁOWIEK, czyli pochylenie się projektanta nad każdym aspektem ludzkiej codzienności, zarówno w odniesieniu do jego aktywności zawodowej, jak i kondycji fizycznej oraz psychicznej. Takie holistyczne podejście do człowieka, zrozumienie nie tylko jego potrzeb funkcjonalnych, ale też emocji, marzeń czy znaczenia etapów życiowych, stawia wzornictwo przed ogromnym wyzwaniem. Design przestał być wyłącznie tworzeniem przedmiotów estetyczno-użytkowych, a stał się ważnym sposobem nie tylko na jak najlepsze przeżywanie codzienności, ale i budowanie własnej tożsamości. Odpowiednio zaprojektowane przedmioty codziennego użytku powinny zauważalnie wpływać na komfort oraz jakość życia.

Design, którego doświadczasz

Ekspozycje, pokazy oraz warsztaty, które będą miały miejsce podczas nadchodzącej edycji NzD, skupiać się będą na tak istotnych sferach ludzkiego życia, jak ogólnie pojmowany dobrostan fizyczny i psychiczny, poczucie wspólnoty, zabawa, samorozwój i odczuwanie piękna. Jednym z głównych założeń organizatorów jest stworzenie w ramach wydarzenia przestrzeni, w której uczestnicy będą mogli doświadczyć designu - dotknąć, wypróbować, zobaczyć funkcjonowanie prezentowanych przedmiotów. Szczególnie ciekawie zapowiadają się prezentacje robotów medycznych i rehabilitacyjnych, między innymi robota LUNA EMG, zaprojektowanego przez Jadwigę Husarską czy medycznych egzoszkieletów. Zobaczymy i przetestujemy nową kolekcję Santiago zaprojektowaną przez René Šulca dla marki TON a przeznaczoną dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wyjątkowym doświadczeniem procesu projektowania będą na pewno warsztaty tworzenia biżuterii z wybitną projektantką Anną Orską, połączone z prezentacją jej najnowszych kolekcji. Na warsztaty z tworzenia biosfery w słojach zaprasza studio Zielona Wrona, a na warsztaty artystyczne Malarnia Kreatywna. 

Wzornictwo wielowymiarowe

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną projekty kultowej marki Vitra, która od 1950 roku tworzy przemyślane, inspirujące i wysoce funkcjonalne rozwiązania dla biur, przestrzeni publicznych czy domów, w tym kultowe fotele oraz sofy. Prezentowany będzie również Dobry Tydzień Projektanta Dobroteki, czyli inicjatywa przemysłowo-wzornicza, która od 2012 roku organizuje cykliczne warsztaty projektowe, w ramach których krajowi projektanci mają możliwość współpracy z firmami wytwarzającymi m.in. meble. Nie zabraknie kolejnej edycji Marek Dolnośląskich czyli prac projektantów regionu. Zobaczymy też niezwykłą wystawę On The Table prezentującą ceramikę i szkło wybitnych projektantów, która prezentowana była podczas Łódź Design Festival w tym roku. O roli koloru w urbanistyce dowiemy się zwiedzając wystawę przygotowaną przez Departament Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. Kolejna intrygująca ekspozycja to Recycling Story, czyli zbiorowa wystawa prac projektantów, wykorzystujących w swoim warsztacie twórczym materiały pozyskane w ramach recyclingu. Zobaczymy więc prace: Piece of Wood, MP Project, Metal Craftman, Of Loft, Bioterm, Sooa Design. Szczególnie interesująco zapowiada się wystawa PLEMIENNOŚĆ-UWAŻNOŚĆ-ŻYWOTNOŚĆ pod okiem kuratorskim Katarzyny Świętek, Magdaleny Gazur i Sylwii Gulewicz-Wysockiej, w których zobaczymy przedmioty zaprojektowane z myślą o wyzwaniach współczesności – ekologii, relacjom ludzkim, byciu tu i teraz, mobilności. Tej ostatniej zadedykowany jest projekt Nomada Pauli Werblickiej.

Gwiazda Nocy z Designem

Nowością a zarazem początkiem cyklu będzie konkurs GWIAZDA NOCY Z DESIGNEM, w którym wezmą udział największe uczelnie artystyczne z Polski. Ich zadaniem będzie wytypowanie projektów studentów lub pracowników naukowych, które najlepiej odzwierciedlają ideę przewodnią tegorocznej edycji NzD - PROJEKT: CZŁOWIEK. Co ważne, Gwiazda Nocy z Designem to nagroda publiczności, dlatego Gwiazdę wybiorą goście wydarzenia. Zgodnie z koncepcją organizatorów to „normalny” człowiek ma „zderzyć się” z projektem i to on oceni nie tylko jego estetykę, ale i użyteczność.

Noc artystycznych doznań

W czasie wydarzenia odbędzie się również pokaz Tańca Bachata Guiness Challenge i studia Tańca La Rosa Negra. Patrycja Kryszczuk zaprezentuje na żywo efektowny bodypainting. NzD uświetni także fortepianowy koncert wrocławskiego stypendysty Fundacji im. Piotra Klera Tomasza Maruta oraz występ wrocławskiej wokalistyki Adrianny Styrcz z zespołem będący zwieńczeniem Nocy z Designem. Ciekawym wydarzeniem będzie także wystąpienie znanego wrocławskiego muzyka Miłosza Rutkowskiego, który zagra na instrumentach KBT, czyli muzycznym placu zabaw projektu Jadwigi Husarskiej. A to nie koniec atrakcji dla melomanów – czeka na nich koncert organowy dr. Tomasza Głuchowskiego oraz prelekcja światowej sławy organmistrza Philippa Klaisa, który opowie o najpiękniejszych instrumentach na świecie.
W Galerii Wnętrz Domar i na parkingu zaprezentowane zostaną też najnowsze samochody marki Mercedes, w tym model z funkcją komunikacji głosowej z użytkownikiem.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w tegorocznej Nocy z Desigem zapraszamy 13 czerwca do Galerii Wnętrz Domar, we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej 14. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

REKLAMA

To może Cię zainteresować