Pierwsi powojenni mieszkańcy kamienicy przy Saperów - odc. 65 [POSŁUCHAJ]

Joanna Mielewczyk, Monika Jaworska | Utworzono: 07.06.2019, 06:56 | Zmodyfikowano: 07.06.2019, 06:56
A|A|A

fot. Joanna Mielewczyk

"Tata pochodził ze Lwowa.
Po zakończeniu wojny nie mógł wrócić do swego rodzinnego domu, więc musiał szukać nowego miejsca do życia dla rodziny. A do przyjazdu do Wrocławia bardzo zachęcali znajomi, którzy tu otrzymali mieszkanie i znaleźli pracę.
Rodzice dostali przydział na mieszkanie przy ul. Saperów 21 na I piętrze. Przyjechaliśmy 4 listopada 1946 roku i byliśmy pierwszą polską rodziną, która zamieszkała w tej kamienicy, na parterze jeszcze przez kilka miesięcy mieszkali Niemcy.
(...)
Bardzo dobrze pamiętam niekończące się morze gruzów przy ul. Powstańców Śląskich, Gajowickiej, Hallera, ogromne dziury w jezdni na ul. Saperów i wiele, wiele innych rzeczy ..."

Taki list napisała Pani Elżbieta Nowak - Ferdhus.

Chyba jest oczywistym, że nie było innej możliwości, jak zaprosić Panią Elżbietę do audycji "Kamienice".

O kamienicy, Wrocławiu i o tajemniczej figurce z dziadkowego auta - we wspaniałej opowieści, oczywiście w Radiu RAM. Zapraszamy:
Szukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie FB Kamienice.                              

Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...

Kontakt: kamienice@radioram.plREKLAMA

To może Cię zainteresować