Żywa Biblioteka w Mediatece

jk, materiały prasowe | Utworzono: 29.05.2019, 10:35 | Zmodyfikowano: 29.05.2019, 10:35
A|A|A

Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać interesującą go książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece Książkami są prawdziwi ludzie, autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, które stykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką Żywą Książkę, wchodzi z nią̨ w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością, mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego, zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.

Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, których się̨ na co dzień nie spotyka. Taka rozmowa trwa 30 minut. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy, na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się̨ czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.

W poprzednich edycjach dostępnymi do rozmowy osobami byli między innymi: Muzułmanka, Były Bezdomny, Osoba Homoseksualna, Osoba transseksualna, Osoba na wózku, Feministka, Osoba niewidząca, Osoba niesłysząca, Osoba ciemnoskóra, Romka, Katolik, Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjanka, Trzeźwiejący Alkoholik, Uchodźczyni, Żydówka i inni.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu umieszczonymi na stronach internetowych: www.zywabiblioteka.pl
www.mediateka.biblioteka.wroc.pl
www.zywabibliotekapolska.pl

Miejsce: Mediateka, MBP 58, pl. Teatralny 5, Wrocław
Kiedy: 7-8 czerwca, godz. 12.00-20.00 

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie DIVERSJA i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować