Mroczne tajemnice Kłodzka roku 1920 w retro kryminale Tomasza Duszyńskiego

Anna Fluder | Utworzono: 21.05.2019, 12:23 | Zmodyfikowano: 21.05.2019, 12:23
A|A|A

Tomasz Duszyński to dziennikarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk i pisarz. Debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny”. Od tamtej pory opublikował kilka powieści i kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki. Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka. W swojej najnowszej powieści Glatz  zabiera czytelnika do przedwojennego Kłodzka.   Jest wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś łączy? Czy mieszkańcy Glatzu mogą się spodziewać kolejnych ofiar? I dlaczego do rozwiązania obu spraw sprowadzono z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego przeszłość wydaje się równie zagadkowa jak popełnione zbrodnie?

Dlaczego właśnie to dolnośląskie miasto stało się jednym z głównych bohaterów tej książki? Zapytaliśmy o to autora w cyklu Półka z Ksiażkami w Radiu RAM. 

Kolejna godna uwagi książka to Legendy Ziemi Strzelińskiej Tomasza i Moniki Duszyńskich. Została nagrodzona przez Dolnośląski Salon Wydawniczy w ramach 10. edycji Targów Książki Regionalnej. Pisanie tej książki to fantastyczna przygoda i poznawanie naszej małej strzelińskiej ojczyzny przyznał nasz gość, na chwile po odebraniu wyróżnienia. 

Czy w pobliżu Strzelina można spotkać smoka, diabła lub utopca? Jakie znaczenie miały kamienie maryjne, gdzie szukać zaginionego Królewskiego Jeziora i czy w Białym Kościele obawiano się wampirów? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w niniejszym albumie. Zapraszamy Was do podróży po tajemniczych zakątkach ziemi strzelińskiej. Poznacie kilkadziesiąt legend, podań i anegdot wzbogaconych komentarzem. Nie zabraknie opowieści o zmorach, Białych Damach i ognistych upiorach. Pojawią się ciekawostki dotyczące postaci historycznych, takich jak sławni rozbójnicy, bracia Czirn i informacje o najnowszych odkryciach na terenie Gromnika i Wzgórz Strzelińskich. Większość z opowieści opracowana została na nowo, wiele przywrócono pamięci w ich oryginalnej formie. Wystarczającą rekomendacją do podróży po ziemi strzelińskiej niech będzie fakt, że budziła ona zainteresowanie nawet sławnych braci Grimm.

REKLAMA

To może Cię zainteresować