Pociąg do historii: zamek Gryf [POSŁUCHAJ]

Joanna Lamparska, Piotr Bartyś | Utworzono: 20.05.2019, 18:26 | Zmodyfikowano: 20.05.2019, 18:26
A|A|A

Wszystkie fot. Joanna Lamparska

To jest wioska magiczna i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Lubiechową odkryłam niedawno i to miejsce zabrało mi oddech. Naprawdę! Mała wieś w na Pogórzu Kaczawskim a w niej, po kolei: Kościół św. Piotra i św. Pawła z XIII wieku z polichromiami, na które można patrzeć godzinami.

Św. Jerzy walczy ze smokiem, przybywają Trzej Królowie a św. Krzysztof jest gigantem z głową tuż pod sklepieniem. Świątynię otacza mur z XV wieku! Za murem Pałac Lubiechowa, a kilka kroków dalej całkowicie zrujnowany i ekstremalnie niebezpieczny renesansowy dwór, który w XIX wieku został zamieniony na spichlerz. Oczywiście wpakowałam się do środka (proszę nie powtarzać), ale najbardziej zachwyca stary bluszcz porastający ściany.

Ten bluszcz chyba tak w ogóle podtrzymuje dzisiaj budowlę. W niektórych zakamarkach zieleń tworzy przepiękne wzory. Obok stare zabudownia gospodarcze. Tuż przy pałacu, w prostym budynku ukryty jest dawny kościoł ewangelicki, który służy za garaż :( Generalnie, miejsca tak pełne historii, że nie ma siły, trzeba tu przyjechać. - tak zapowiada Joanna Lamparska dzisiajszą podróż. 

No to jedziemy :

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować