Światowid w maju

materiały prasowe, jk | Utworzono: 13.05.2019, 12:15 | Zmodyfikowano: 13.05.2019, 12:16
A|A|A

mat. prasowe

LITEWSKIE POBLIŻA czyli Dzień litewski w Światowidzie, a także na zakończenie sezonu Inwencja Kwartet Światowid Klasycznie, to najbliższe atrakcje w Ośrodku Działań Twórczych przy Sempołowskiej 54a.  Ale wkrótce także coś specjalnie na Dzień Dziecka, przedstawienie szykowane przez Studio Musicalowe. O tych wydarzeniach opowiadała w Radiu RAM Katarzyna Sipko, zapraszając szczególnie na spotkanie z litewską kulturą:

Inwencja Kwartet Światowid Klasycznie

17 maja 2019 | godz. 18.30
bilety: 15 zł; dostępne na Kupbilecik.pl | bilety: 8 zł; dostępne za okazaniem karty seniora w sekretariacie ODT

W programie koncertu usłyszymy zarówno muzykę wielkich klasyków (G.F. Handel, J. Haydn), jak i utwory wybitnych twórców znanych oper i baletów - S. Prokofieva, A. Borodina oraz G. Pucciniego. Nie zabraknie też dzieł z nurtu romantycznego autorstwa F. Szuberta, czy S. Rachmaninova (kontynuującego romantyczną tradycję Piotra Czajkowskiego).

Inwencja Kwartet to zespół współtworzony przez czwórkę absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: Paulinę Bujok (I skrzypce), Krystynę Wasik (II skrzypce), Dominikę Michalak (altówka) i Tomasza Szewczyka (wiolonczela).

Instrumentaliści zdobywali doświadczenie biorąc udział w licznych projektach orkiestrowych, współpracując z m.in. NFM Orkiestra Leopoldinum, AUKSO Młoda Filharmonia, I, Culture Orchestra, Pan-European Philharmonia, Moritzburg Festival Academy, Internationale Junge Orchestrakademie, International Lutosławski Youth Orchestra. Koncertowali w wielu krajach Europy i poza nią.


LITEWSKIE POBLIŻA | ethnos-kultury świata
18 maja 2019 | godz. 17.00
bilety: 15 zł; dostępne na KupBilecik.pl | bilety: 8 zł; dostępne z kartą seniora w sekretariacie ODT

Dzień litewski w Światowidzie wypełnią spotkania, degustacja specjałów, warsztaty muzyczne i koncert. Dzięki prezentacji prowadzonej przez Tatjanę Vologdinę (ze Studium Języka i Kultury Litewskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) przeniesiemy się do serca Litwy, Wilna, które nazywane bywa także Jerozolimą północy. Dowiemy się jak miasto powstało i dlaczego jego symbolem jest żelazny wilk. Usłyszymy też sporo innych ciekawostek dotyczących kraju naszych sąsiadów, z którym łączyły nas wieki historii. Nie zabraknie też tematów kulinarnych, bo kuchnia litewska w Polsce nie jest zbyt znana.

Na muzyczną część imprezy złożą się warsztaty poprowadzone przez Agotę i Dorotė Zdanavičiūtė, podczas których poznamy najstarsze polifoniczne pieśni litewskie zwane „sutartinės" oraz koncert grupy Laiminguo z Wilna. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno oryginalne litewskie pieśni ludowe, jak i utwory inspirowane tradycyjną muzyką innych narodów, które historycznie zamieszkiwały Litwę. Wokalnemu dwugłosowi towarzyszy bęben, kanklės (cytry), harfa żydowska oraz tradycyjne indyjskie instrumenty smyczkowe, takie jak sitar, sarod, bansuri. W 2016 roku wyszedł debiutancki album grupy pod nazwą - „Laiminguo". Słowo „laiminguo" znaczy tyle, co życzenie szczęścia. Grupa wierzy, że swoją muzyką przesyłają publiczności wyłącznie dobre życzenia!
partner | Fundacja „Pobliża"
patronat | Honorowy Konsulat Republiki Litwy we Wrocławiu
www.swiatowid.net.pl

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować