„Glow / ambient works" - solowy album Vojto Monteura

Radio RAM, Radio RAM, MP | Utworzono: 29.04.2019, 15:25 | Zmodyfikowano: 29.04.2019, 15:25
A|A|A

Na zdjęciu: Vojto Monteur

Muzyka elektroniczna i łączenie jej z akustycznymi instrumentami były od zawsze podłożem muzycznych działań gitarzysty i producenta Vojto Monteura. W początkowych latach muzycznej kariery kojarzony był jako MC i współkompozytor drum'n'bassowej formacji Miloopa z którą zdobywał pierwsze doświadczenia na arenie międzynarodowej nawiązując w tym czasie współpracę z wieloma wspaniałymi artystami (Mc blu rum, Jojo Mayer Nerve, Dj First Rate).

Obecnie Vojto Monteur jest dobrze znany fanom jazzu jako gitarzysta formacji EABS, a ostatnio dołączył do dwóch międzynarodowych składów: PADEREWSKI ORCHESTRA i SYMPHONSPHERE Leszka Możdżera.

Muzyczne eksperymenty (także muzyka filmowa i teatralna) pozwoliły Vojto Monteurowi na nowoczesne podejście do gitary. Instrument poddawany odpowiednim modulacjom brzmi bardzo przestrzennie, a niekiedy zupełnie nie jak gitara. W wyniku studiowania niezliczonych możliwości przetwarzania jej dźwięku powstają nowe struktury brzmieniowe. Ambientowe pejzaże, tajemnicze przydźwięki i elektroakustyczne eksperymenty to elementy charakterystyczne muzyki Vojto Monteura.

Właśnie taki krajobraz został przedstawiony płycie pt.„Glow / ambient works".

Jak sugeruje sam tytuł płyty - Vojto Monteur zaprasza słuchacza na nieco ponad 20 minut muzycznej medytacji i rozmyślań na temat wibracji serca i połączenia jego rytmu i uczuciowości z naturą. Utwory są czystymi improwizacjami, zarejestrowanymi podczas sesji nagraniowych latem i jesienią 2018 roku. Spośród materiału zapisanego w trakcie sesji artysta wyselekcjonował te, które prezentują według niego najbardziej osobiste historie. Na płycie znajdziemy 9 muzycznych miniatur łączących się nieprzerwanie w jedną większą całość. Artysta dodaje, że kluczem do tworzenia systematycznych improwizacji były obserwacje cyklu biologicznego natury, przemijanie pór roku i zmieniające się wraz z nimi światło, które tak wyraźnie wpływa na nasze samopoczucie. Jak wibracje światła można przedstawić w muzyce? Jak muzyka elektroniczna może nas przybliżyć do natury? Na te pytania próbuje za pomocą nowej muzyki odpowiedzieć artysta.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować