Błędny rycerz czy współczesny bohater? Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na premierę "Kichota"

Anna Fluder | Utworzono: 07.03.2019, 13:31 | Zmodyfikowano: 07.03.2019, 13:31
A|A|A

fot. Wrocławski Teatr Lalek

„Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy” Miguela de Cervantesa Saavedry to jedna z najbardziej tajemniczych i niejednoznaczych opowieści w historii literatury światowej. Od niemal pięciuset lat pozostaje przedmiotem gorących dyskusji i sporów, doczekuje się także wiąż nowych odczytań. Mimo upływu czasu wydaje się nie starzeć. Porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń nie tylko czytelników, ale też twórców teatralnych i filmowych. W swoim autorskim spektaklu, reżyserka Joanna Gerigk, kładzie nacisk na ukazanie niezłomności głównego bohatera w dążeniu do celu, jaki sobie obrał. Don Kichot chce wskrzesić dawne rycerstwo i, co istotne, nie jest to efekt jego obłędu, ale świadomej decyzji. Twierdzi, że świat dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – potrzebuje błędnych rycerzy. Jego wiara w fantastyczne przygody okazuje się być doskonałym antidotum na nudną rzeczywistość, a on sam dzięki podjętej wyprawie staje się lepszym człowiekiem. Nasz Kichot  będzie wyjątkowy i nieco inny od tego średniowiecznego błędnego rycerza, mówi Katarzyna Krajewska z Wrocławskiego Teatru Lalek:

Inspirację plastyczną stanowił dla twórców przedstawienia teatr średniowieczny ze swoją prostotą i pomysłową efektownością oraz estetyka i symbolika iluminacji, czyli średniowiecznego zdobnictwa książkowego. Na scenie zobaczymy ponad czterdzieści drewnianych lalek, animowanych przez pięciu aktorów lalkarzy w oryginalnej ruchomej konstrukcji scenograficznej. Dźwiękowa warstwa spektaklu odwołuje się do czasu i miejsca opowieści Cervantesa: usłyszymy w niej inspiracje dawną muzyką hiszpańską, brzmienia lutni i violi da gamba, a także tradycyjny śpiew nawiązujący do świeckiej i religijnej muzyki renesansu.

Spektakl na podstawie powieści Miguela de Cervantesa „Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy” w przekładzie Wojciecha Charchalisa.

REKLAMA

To może Cię zainteresować