Kamienice: Tajemniczy pamiętnik - odc. 48 [POSŁUCHAJ]

Joanna Mielewczyk, Monika Jaworska | Utworzono: 07.02.2019, 17:45 | Zmodyfikowano: 07.02.2019, 17:45
A|A|A

fot. Joanna Mielewczyk

Kamienica jest zupełnie zwykła. W dodatku już w tym miejscu byłam. No, może nie tak dokładnie. Byłam w domu znajdującym się po przeciwnej stronie Łukasiewicza.

Jednak z mieszkańcami tej kamienicy związany jest sentymentalny skarb. Pamiętnik. Czy może bardziej książka napisana przez kilkunastoletnią dziewczynę do spotkanego we Wrocławiu chłopca.

Mama była w "Parasolu".
Uratowała się cudem.
Transportując rannego, 19.września na Pragę, już tam została. Zaczęła pracować w Otwocku, w jakiejś administracji. No, ale że była młoda, miała 19 lat, była po powstaniu, masę jej znajomych zginęło, jakiś prowokator grupkę ludzi chciał koniecznie zebrać. I udało mu się mamę namówić.
Pytałam mamę, co ona robiła. Więc pracowała w administracji, miała kalkę, przepisywała różne rzeczy, między innymi "Czerwoną zarazę", którą przez zamarzniętą Wisłę nosiła do Warszawy lewobrzeżnej.
Wylądowała w obozie NKWD w Rembertowie...
- Mama opowiadała o tych czasach powstańczych?
Myśmy cały czas żyli z tym powstaniem. Moja mama z tego powstania nigdy nie wyszła....
(...)
Mama wzięła ten pamiętnik. Mimo, że była podczas okupacji w Warszawie, była w powstaniu, chciała ten pamiętnik uchronić...

To tylko jedna z wielu niezwykłych opowieści, którymi podzieli się w niedzielę Joanka Trafikowska. Będzie o rodzicach, poprzednich mieszkańcach i żołnierzach włoskich, pochowanych w mogile na skwerze przy Łukasiewicza. A o poprzednim patronie ulicy też będzie, zapraszam:


Szukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie FB Kamienice.                 

Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...

Kontakt: kamienice@radioram.pl


Zdjęcie zrobione na skwerku przed kamienicą, o której opowiada bohaterka.

REKLAMA

To może Cię zainteresować