Rada Miejska Wrocławia przyjęła program in vitro

Radio RAM | Utworzono: 17.01.2019, 15:53 | Zmodyfikowano: 17.01.2019, 15:54
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Projekt uchwały refundacji zapłodnienia metodą in vitro został przegłosowany przez Radę Miejską Wrocławia. To oznacza, że jeszcze w tym roku z dofinansowania może skorzystać czterysta dwadzieścia par starających się o dziecko. Miasto ma przeznaczyć na ten cel 2 miliony  sto tysięcy złotych. – Średni koszt zabiegu to siedem i pół tysiąca złotych, ufundujemy znaczną część tej kwoty – mówi Magdalena Razik-Trziszka z klubu .Nowoczesnej, który był wnioskodawcą:

Przeciwnicy podkreślają, że uchwała zawiera wady i może kłócić się z ludzką moralnością:

– mówi Andrzej Kilijanek z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Na sesji Rady  Miejskiej pojawiło się również kilkunastu przeciwników in vitro, którzy przedstawili swoje zdanie na plakatach. Ostatecznie "za" głosowało 21 radnych, 8 było "przeciw", a 7 osób wstrzymało się od głosu.

#sesjaRM Radni Rady Miejskiej przyjęli program polityki zdrowotnej "Leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców #Wroclaw.ia w latach 2019 i 2020".

— bpUMW (@BiuroPrasoweUMW) 17 stycznia 2019

"Za" głosował m.in. Czesław Cyrul z Sojuszu dla Wrocławia:

Ci, którzy nie poparli projektu, zwracają uwagę, że obiecane 5 tysięcy złotych nie pokryje całkowitego kosztu zabiegu. Niektórzy uważają również, że metoda in vitro nie gwarantuje ciąży:

– mówi Robert Grzechnik z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała dotyczy wyłącznie bieżącego roku, ale .Nowoczesna będzie chciała dofinansowania również w przyszłych latach.

REKLAMA

To może Cię zainteresować