Wyprzedzić tętniaka aorty brzusznej

Elżbieta Osowicz, BT | Utworzono: 17.01.2019, 05:44 | Zmodyfikowano: 17.01.2019, 06:42
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Krótkie, bezbolesne badanie USG może uratować życie pacjentów zagrożonych powstaniem tętniaka aorty brzusznej. Z przesiewowego programu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia mogą skorzystać wszyscy pacjenci, którzy skończyli 65 rok życia i należą do grupy ryzyka (wysokie ciśnienie, otyłość, choroba wieńcowa czy palenie papierosów). Jak mówi profesor Dariusz Janczak z Kliniki Chirurgii Naczyniowej tętniak może nie dawać żadnych objawów, a kiedy już pęknie stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Na bezpłatne badania rejestrować można się między innymi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jak mówi dr Tomasz Dawiskiba proste badanie USG może uratować życie pacjentowi, który jest zagrożony ta chorobą.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jednym z 20 ośrodków w Polsce w których są prowadzone bezpłatne badania przesiewowe. Wystarczy się wcześniej zarejestrować nr tel. do sekretariatu kliniki 71 733 20 03 lub ogólnopolska infolinia 22 417 13 25). Resort zdrowia szacuje, że w ciągu dwóch lat uda się przebadać 30 tysięcy pacjentów, w przypadku stwierdzenia powiększenia tętnicy o ponad 50% konieczna jest operacja.

REKLAMA

To może Cię zainteresować