Jessica Lauren - wirtuoz jazzowych klawiszy

Druh Sławek | Utworzono: 20.12.2018, 18:47 | Zmodyfikowano: 20.12.2018, 18:47
A|A|A

Jessica Lauren

Jedną z ciekawszych postaci na młodej brytyjskiej scenie jazzowej jest pianistka/keyboardzistka, jak również kompozytorka i producentka Jessica Lauren.

Pojawiła się gdzieś w pierwszej połowie lat 90-tych z wydanym przez super-renomowaną wytwórnię płytową Soul Jazz Records albumem "Siren Song".Pod swoim własnym nazwiskiem wydała dotąd jeszcze tylko album "Film" (2000)oraz wydany w tym roku przez inną renomowaną brytyjską firmę płytową, Freestyle Records, i entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i fanów album "Almeria",który umieszczony został przez kultowy, specjalizujący się w Soulu, Jazzie i Funku niezależny Londyński sklep płytowy-instytucję Soul Brother Records na liście najlepszych jazzowych albumów roku.

Ja sam odkryłem Jessicę dość późno, bo pewnie dopiero kilka lat temu, kiedy na jednej z afrobeatowych składanek trafiłem na wydany najpierw w 2000r. na 10" singlu pod szyldem Jessica Lauren 3, a później powtórzonym w nieco innej wersji na wydanym w 2012r. przez kwartet Jessica Lauren Four albumie "Jessica Lauren Four", utworze "The Name Of Fela Will Always Stand For Freedom" (nazwisko Fela (Kuti) będzie zawsze symbolizować wolność)[na stronie B wspomnianego 10" singla znalazł się inny fantastyczny, a nigdzie indziej nie publikowany, kawałek "Teratoid"]Ale to nie tylko to, co robi Lauren pod swoim nazwiskiem, warte jest uwagi, bo oprócz rozlicznych koncertów i udziału w przeróżnych festiwalach muzycznych w UK i poza, gdzie pojawiała się na scenie obok tak różnorodnych wykonawców jak Tom Browne, Dexter Wansel, Kleer, Coldcut, The Heliocentrics, Aitro Moreira i Flora Purim czy The ArtEnsemble Of Chicago, udzielała się też na płytach takich artystów jak United Future Organisation, Demis Roussos, The Sunburst Band czy Copyright.

Jest też jednym z kluczowych członków założonego przez perkusistę Nicka Woodmanseya kolektywu space-jazzowego Emanative


a ze starszych rzeczy: tu z acid-jazzową grupą Sudden Impact (1994)z (Adamem) Scrimshire (2007)z grupą The Heliocentrics (2005)i z Alexem Attiasem (2001)

REKLAMA

To może Cię zainteresować