Wrocław: Narodowy Marsz Niepodległości rozwiązany [ZDJĘCIA]

Przemek Gałecki | Utworzono: 11.11.2018, 17:00 | Zmodyfikowano: 11.11.2018, 17:07
A|A|A

Fot. Radek Bugajski, Przemek Gałecki

Sześć osób podejrzanych o propagowanie zakazanych treści zatrzymała policja podczas zorganizowanego W trakcie marszu trzy osoby zostały niegroźnie ranne, w tym policjant. Marsz został rozwiązany. Zatrzymane osoby miały nieść flagi z zakazanymi treściami – poinformował rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski. "To m.in. krzyż celtycki" – powiedział Petrowski. Rzecznik dodał, że w marszu uczestniczyło 9 tys. osób. "Dzięki działaniom policji nie doszło do zbiorowego zakłócenia ładu i porządku" – powiedział Petrykowski. Dodał, że "wydarzył się incydent", w którego wyniku ranne zostały dwie osoby cywilne i policjant. "Ich obrażenia są niegroźne" – przekazał. Do incydentu doszło w momencie, gdy marsz doszedł do ulicy Świdnickiej, która bezpośrednio prowadzi do Rynku. Tam gromadzili się kontrmanifestanci, m.in. Obywatele RP i środowiska antyfaszystowskie. Ranne zostały osoby, które stały w tłumie kontrmanifestantów. Petrykowski podkreślił, że policja była w stałym kontakcie z obserwatorami marszu z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

19.51

Przez Wrocław przeszedł Narodowy Marsz Niepodległości. Gdy pochód narodowców przechodził obok kontrmanifestacji zorganizowanej przez KOD i Obywateli RP poleciały butelki, petardy i race. Według relacji świadków ranne są co najmniej dwie osoby po stronie kontrdemonstracji, którą zorganizowano pod hasłem "Nacjonalizm to nie patriotyzm".

Według wstępnych szacunków w Marszu Polski Niepodległej wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. W kontrdemonstracji około 300. - Było łamane prawo, była pirotechnika, było wzywanie do nienawiści - mówi Marta Lempart, jedna z organizatorek kontrmanifestacji:

Z naszych informacji wynika, że marsz został rozwiązany kilkadziesiąt później na wrocławskim rynku.

 

19.02

Narodowcy idą przez Wrocław. Finał Narodowego Marszu Niepodległości zaplanowano na wrocławskim rynku. Marsz dotarł do Świdnickiej. - W tym miejscu stoi kontrmanifestacja, w ruch poszły race i petardy, jest umiarkowanie spokojnie:

18.28

18.22

 

17.45

Sprzed Dworca Głównego we Wrocławiu ruszył Narodowy Marsz Niepodległości. Na razie jest spokojnie. Uczestnicy mają flagi i transparenty.

17.05

Sprzed Dworca Głównego właśnie rusza marsz Marszu Polski Niepodległej. Organizatorzy zapowiedzieli udział 10 tysięcy osób. Na miejscu jest Przemysław Gałecki:

 Z pewnością to kilka tysięcy osób i ciągle docierają kolejne. Mają flagi, ale także transparenty. Pochód od początku budził skrajne emocje, bo organizatorem marszu jest Piotr Rybak, prawomocnie skazany za podpalenie na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda. Rafał Dutkiewicz zakazał pochodu obawiając się o bezpieczeństwo mieszkańców, ale sąd nie uznał tych racji. Na razie jest bezpiecznie. Pochód przejdzie ulicami Kołłątaja, Kazimierza Wielkiego i Świdnicką do Rynku. Tyle, że przy Świdnickiej na maszerujących czeka kontrmanifestacja pod hasłem "Nacjonalizm to nie patriotyzm". Dokładnie w tamtym miejscu rok temu doszło do zwarcia – była szarpanina, w ruch poszły butelki i race. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie spokojnie.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Dwie Racje: Narodowy Marsz Niepodległości

Paweł Petrykowski o zakazie Narodowego Marszu Niepodległości

Narodowcy mogą przejść przez Wrocław. Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie magistratu

REKLAMA

To może Cię zainteresować