Rafał Dutkiewicz zakazał organizacji marszu narodowców. Jest odwołanie

Radio RAM, GN | Utworzono: 06.11.2018, 15:19 | Zmodyfikowano: 06.11.2018, 16:20
A|A|A

fot. archiwum radioram.pl

AKTUALIZACJA 7.11

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynęło już odwołanie organizatorów od decyzji prezydenta. Na rozpatrzenie odwołania wrocławski sąd ma 24 godziny. Joanna Podwin, z biura rzecznika sądu poinformowała nas:

"Z chwilą wyznaczenia posiedzenia, niezwłocznie poinformujemy o terminie, przy czym z pewnością decyzja nie zapadnie w dniu dzisiejszym".

Komentarz w tej sprawie wydał już prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz:

Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę marszu niepodległości i jego zakazania przez władze Wrocławia. W jego ocenie uzasadnienie decyzji prezydenta Wrocławia nie wyjaśnia wszystkich kwestii istotnych z punktu widzenia wydanego zakazu. Rzecznik zwrócił się do policji o pilne przekazanie materiałów, które stanowiły dla władz Wrocławia podstawę do wydania decyzji w sprawie marszu

- Nie można zakazywać zgromadzenia publicznego tylko dlatego, że istnieją obawy co do tego, jak przebiegnie. Wolność organizowania pokojowych zgromadzeń pełni fundamentalną rolę w społeczeństwach demokratycznych, musi być więc chroniona – podkreśla zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk.


6.11

Decyzję o zakazie wydał prezydent Rafał Dutkiewicz po konsultacji z policją i prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem. Jak mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Arkadiusz Filipowski w uzasadnieniu zamieszczonym na stronie internetowej urzędu jest między innymi opinia o jednym z organizatorów.

O decyzji prezydenta został już powiadomiony Sąd Okręgowy. Organizatorzy mieli 24 godziny na odwołanie. Rzeczniczka sądu potwierdziła już, że odwołanie od organizatorów już wpłynęło. Wcześniej, w rozmowie z nami, Jacek Międlar zapowiedział, że odwołanie od decyzji magistratu będzie niezwłoczne.

W niedzielnym marszu miało według zapowiedzi wziąć udział 10 tysięcy osób, w tym dniu w centrum miasta planowane są jeszcze dwa inne marsze.

Jak mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Arkadiusz Filipowski o decyzji przeważyły względy bezpieczeństwa:

Jacek Międlar przekonywał, że ma to być familijny marsz. Były ksiądz apelował o niezakłócanie marszu:

O decyzji prezydenta Rafała Dutkiewicza, poinformował prezydent elekt Jacek Sutryk: 

 

Prezydent @dutkiewiczrafal po zasięgnięciu opinii policji i w porozumieniu ze mną, podjął decyzję o wydaniu zakazu organizacji marszu narodowców 11 listopada.
Świętujmy pięknie, świętujmy mądrze! #Wrocław

— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) 6 listopada 2018

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować