Wrocław miał swoją fabrykę samochodów. Dokładnie 120 lat temu powstał w niej pierwszy pojazd

fotopolska.eu | Utworzono: 05.11.2018, 12:57 | Zmodyfikowano: 05.11.2018, 12:59
A|A|A

Zdjecia: fotopolska.eu

Po jego śmierci w 1889 roku interes przejął syn, Paul Beckmann. Niedługo potem na ulicach Wrocławia pojawiły się pierwsze automobile. Paul Beckmann postanowił spróbować sił w nowo powstającej branży i w 1898 roku zbudował na licencji czołowej wówczas marki francuskiej De Dion swój pierwszy samochód. Pasażerowie siedzieli na dwóch kanapach zwróceni twarzami do siebie. Pierwszy beckmann dysponował mocą 6,5 konia mechanicznego.

Do wybuchu pierwszej wojny światowej konstruktorzy opracowali własne silniki i skrzynie biegów. Asortyment pojazdów, choć wypuszczanych w niewielkich seriach, obejmował samochody osobowe o nadwoziach typu np. sedan, coupé, samochody dostawcze, taksówki, ciężarówki, a nawet samochody sportowe. 50 beckmannów pracowało w taborze miejskich taksówek Berlina. Wrocławska straż pożarna także używała pojazdów z tych zakładów.

W 1926 r. syn Paula, mający po dziadku imię Otto, wstrzymuje produkcję, a w 1927 r. (według Encyklopedii Wrocławia w 1928) fabrykę wraz z 150 pracownikami sprzedaje firmie Adam Opel AG.

Do dziś prawdopodobnie zachował się tylko jeden egzemplarz z wrocławskiej fabryki.

REKLAMA

To może Cię zainteresować