Historia Wrocławia zapisana na nagrobkach. Pamiętajmy

Anna Fluder | Utworzono: 29.10.2018, 12:05 | Zmodyfikowano: 29.10.2018, 12:05
A|A|A

Park Grabiszyński. Pomnik Wspólnej Pamięci. Fot. Kamilla Jasińska

"Historia wrocławskiego cmentarnictwa jest tragiczna i skomplikowana, ale jednocześnie fascynująca. Nie jest tajemnicą, że wrocławianie śpią, pracują czy spacerują po szczątkach dawnych mieszkańców miasta, nie zawsze jednak o tym wiedząc. Wiele parków, placów zabaw, bloków mieszkalnych czy obiektów użyteczności publicznej znajduje się na miejscu dawnych cmentarzy." pisze Kamilla Jasińska i zaprasza na spacer po wrocławskich cmentarzach. Nekropolią istniejacą, której poświęca szczególną uwagę jest cmentarz parafialny św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida.

Chcąc poznać i jednocześnie współtworzyć historię Wrocławia, nie można zapomnieć o ludziach, którzy to miasto kształtowali, odbudowali oraz stworzyli jego materialny, duchowy, naukowy i kulturalny dorobek - czytamy w przewodniku Cmentarz św. Wawrzyńca we Wrocławiu  Marka Buraka i i Kamilli Jasińskiej, którego współautorka, na chwilę przed 1 listopada, była gościem  Sobotniej Kawy w Radiu RAM.

Jeśli chce się poznać prawdziwą historię Wrocławia, trzeba odwiedzić cmentarz św. Wawrzyńca, nazywany też nekropolią profesorską, bo od 1945 roku, czyli od momentu gdy Breslau zostało Wrocławiem, chowano na nim wielu zasłużonych w odbudowie miasta.  Ale nie należy zapominać o wybitnych uczonych, duchownych i artystach spoczywających na pozostałych nekropoliach, tych największych na Osobowicach i przy ul. Grabiszyńskiej, ale też na tych mniejszych np. przy Smętnej na Sępolnie. Poznając historię Wrocławia warto też wiedzieć o już nieistniejących miejscach pochówku na terenie miasta. W wiekach wcześniejszych były to place przy kościołach, albo poza granicami miasta, tuż przy murach.

Wiele dzisiejszych parków m.in. Kozanowski czy osiedli np. w okolicach pl. św. Jana Pawała II to dawne cmentarze. Wystarczy czasem dokładniej przyjrzeć się po jakiej alejce spacerujemy, zajrzeć pod jakiś krzak, by zobaczyć ich ślady. Czasem to odłam z kamienia, a czasem kawałek starej płyty chodnikowej,  to część zniszczonego nagrobka. Z takich też płyt powstał Pomnik Wspólnej Pamięci w Parku Grabiszyńskim. Jednym z ważniejszych pomników, ze względu na historię Wrocławia i pamięć o ofiarach represji, jest ten na kształt muru więziennego na cmentarzu Osobowickim Ofiarom  Terroru Komunistycznego.

"Przewodnik po cmentarzu św. Wawrzyńca" można otrzymać np. w Katedrze, w biurze cmentarza oraz w budce z kwiatami i zniczami przed cmentarzem. Przewodnik, a jednocześnie plan po nekropolii, nie ma swojej ceny, ale każdy datek do puszki przy nim postawionej, będzie przeznaczony na rzecz rewitalizacji cmentarza przy ul. Bujwida - zapewnia współautorka przewodnika Kamilla Jasińska. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować