Festiwal Punto y Raya tym razem we Wrocławiu

Bartek Synowiec, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 23.10.2018, 09:44 | Zmodyfikowano: 23.10.2018, 09:44
A|A|A

Punto y Raya Festival (PyR) to unikatowe w skali światowej wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie  sztuki wizualne, nowe media, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Nazwa „Punto y Raya" oznacza dosłownie „kropka i kreska". Te podstawowe elementy wszystkich systemów komunikacji są głównym motywem prezentowanych na festiwalu filmów i wyrazem artystycznej ekspresji twórców uczestniczących w wydarzeniu. Idea PyR to powrót do podstaw, do twórczości pionierów kina i refleksji nad esencją czystej formy, koloru i ruchu jako kontry wobec imitacji rzeczywistości generowanej przez grafikę komputerową.

Posłuchaj rozmowy z producentką festiwalu - Moniką Łuszpak-Skibą:

Festiwal zainaugurowany został w 2007 r. i od tego czasu odbywał się już w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii. W tym roku Punto y Raya zawita do Polski. Jego siódma edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 r. w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi gościć będą w swoich przestrzeniach Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Strefa Kultury Wrocław.

Festiwal oferuje odbiorcom, zainteresowanym filmem, animacją, muzyką i sztuką współczesną, bardzo atrakcyjny i zróżnicowany program. Jego głównym punktem jest międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, na który zgłoszono niemal 760 prac, z 56 krajów z całego świata. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowanych zostało 106 filmów, wykonanych w różnorodnych technikach i stylach, oryginalnych i kreatywnych, pomimo ściśle określonych przez organizatorów wytycznych, pozwalających na wykorzystanie tylko w pełni abstrakcyjnych obrazów czy wykluczających jakiekolwiek dialogi i teksty w warstwie dźwiękowej. Wszystkie prace łączy zaskakujący, niepowtarzalny sposób fascynacji, odkrywania i zabawy czystą formą, ruchem i strukturą, a także nierozerwalna relacja między obrazem i dźwiękiem.

W programie przewidziane są sekcje poświęcone polskim i brytyjskim twórcom, retrospektywy artystów, w tym pionierów animacji komputerowej Vibeke Sorensen i John'a Osborne'a oraz eksperymentalnego twórcy filmowego Thorsten'a Fleisch'a. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty audiowizualne m.in. artystów z Japonii, instalacje multimedialne m.in. wrocławskiej IP Group, wykłady masterclass, warsztaty z programowania czy animacji poklatkowej, a także pokazy i zajęcia dla dzieci.

REKLAMA

To może Cię zainteresować