Autyzm to nie choroba - mówi Rafał Motriuk i publikuje o tym książkę

Anna Fluder | Utworzono: 24.09.2018, 12:49 | Zmodyfikowano: 24.09.2018, 12:49
A|A|A

Rafał Motriuk to nasz redakcyjny kolega, dziennikarz, korespondent naukowy, popularyzator wiedzy o autyzmie, a prywatnie ojciec dziecka z takim zaburzeniem rozwojowym.

Przy Sobotniej Kawie w Radiu RAM wspominał swoje początki w radiu i pierwszy, prowadzony na naszej antenie program "Lata 80-te po raz drugi". Potem przyszedł czas doskonale rozwijającej się kariery zawodowej w Londynie i wielki krok w stronę szeroko pojętej nauki. Aż zawalił mu się świat, kiedy usłyszał diagnozę - "pana syn ma autyzm". O swoich doświadczeniach związanych z wychowywaniem autystycznego dziecka przez kilka lat pisał blog. Dziś Bartek ma 16 lat,  świadectwa z czerwonym paskiem i doskonale mówi po angielsku. Tymczasem Rafał oddaje w ręce czytelników bardzo osobistą książkę "Autistic Son, Desperate Dad: How one family went from low- to high-functioning."

Posłuchajcie, czym jest autyzm, jak go rozpoznać i jak pomóc dziecku z takim zaburzeniem rozwojowym.  Rozmowę zaczynamy jednak od radia i pierwszej audycji.

Po kilku latach spędzonych w radiu przy Karkonoskiej 10, Rafał wyjeżdża do Londynu, by tam w polskiej sekcji BBC nabrać doświadczenia i umiejętności, którymi będzie mógł dzielić się w redakcji po powrocie do kraju. Tymczasem kariera nabiera tempa i zostaje w rozgłośni światowej na kilka lat.

Kiedy otaczający dziecko przypadkowi ludzie nie wiedzą czym jest autyzm,  nie potrafią pomóc, a czasem nie są nawet świadomi takiego zaburzenia wśród bliskich sobie osób.  Warto wówczas posłuchać o doświadczeniach rodziców dzieci autystycznych i skorzystać z pomocy fachowców.

REKLAMA

To może Cię zainteresować