Premiera „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego

Jan Pelczar | Utworzono: 19.09.2018, 01:31 | Zmodyfikowano: 19.09.2018, 01:31
A|A|A

Dziś premiera „Ułaskawienia” wrocławskiego reżysera Jana Jakuba Kolskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Twórca „Historii kina w Popielawach” opowiedział kolejną osobistą historię. Jej bohaterami są babcia i dziadek reżysera. Tuż po wojnie ruszają w podróż na kraniec Polski, by pochować swojego syna, w tajemnicy przed ówczesnym aparatem bezpieczeństwa. Reżyser podkreślał w Gdyni, że stara się nie ulegać modom, ale jest świadom, że wpisuje się w głośny temat.

„Ułaskawienie” według pierwszych widzów idzie w poprzek rozmaitym stereotypom, dotyczącym żołnierzy wyklętych i powojennej historii Polski. Główne role w filmie zagrali Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski. „Ułaskawienie” rywalizuje w Gdyni o Złote Lwy.

– Swoją bohaterkę znałam ze wspomnień, ze zdjęć z fotografii – mówi Grażyna Błęcka-Kolska. I nie ma wątpliwości, że chociaż to trudne, to warto było zagrać postać matki, która wędruje przez całą Polskę, by pochować swoje dziecko.

Zdjęcia do „Ułaskawienia” powstawały m.in na Dolnym Śląsku. Film ma wrocławskiego producenta, Pawła Kosunia, a koproducentem jest Odra-Film.

REKLAMA

To może Cię zainteresować