Zaraza, Homo Sapiens i nieistotności

Jan Pelczar | Utworzono: 13.08.2018, 16:55 | Zmodyfikowano: 13.08.2018, 16:55
A|A|A

Letnie tylko ze względu na to, że, z różnych powodów, warto sięgnąć po nie w czasie upałów. Żadna z nich nie jest jednak letnia ani w charakterze, ani w stylu pisania. "Zaraza" Jerzego Ambroziewicza to reportaż, który  przypomina tempem kryminał albo rasowy thriller. I przeprowadza nas przez rozmaite miejsca i zdarzenia epidemii ospy we Wrocławiu, latem 1963 roku.

"Sapiens. Od zwierząt do bogów" to jedna z książek coraz bardziej popularnego w skali globalnej naukowca. Yuval Noah Harari zastanawia się nad rozwojem gatunku, który w ciągu siedemdziesięciu tysięcy lat przewędrował drogę od niewiele znaczącego zwierzęcia do pana planety i postrachu ekosystemu.

Stanisław Abramik polecał też napisaną po pięcioletniej przerwie, najnowszą powieść Milana Kundery. "Święto nieistotności" to historia czterech przyjaciół, Ramona, Alaina, Charlesa i Calibana, mieszkających w Paryżu. Atutem polskiego wydania jest przekład Marka Bieńczyka i galeria drugoplanowych postaci z Kalininem i Stalinem na czele. 

Gość "Półki z książkami" polecał też dwa tomy wydane przy okazji ostatniego festiwalu przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, a poświęcone bohaterom retrospektyw. To autobiograficzna "Nicolas Roeg. Świat stale się zmienia" oraz wywiad-rzeka: "Pedro Costa: Nienapisana historia". 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować