Plakaty Pągowskiego od A do Z

materiały prasowe, el | Utworzono: 25.07.2018, 13:30 | Zmodyfikowano: 25.07.2018, 13:32
A|A|A

Fot: mat. prasowe

Na wystawie zgromadzono około 100 plakatów, od ABBY do Życia wewnętrznego. Niektóre kultowe, inne mniej znane, wszystkie na miarę wielkiego plakacisty. 

Data tego przedsięwzięcia jest nieprzypadkowa. Wystawa eksponowana będzie w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, czyli w czasie, gdy we Wrocławiu trwa wielkie święto filmowe - 18. MFF Nowe Horyzonty.

Pągowski to jeden z największych mistrzów polskiego plakatu, a jego prace na zawsze zrosły się z filmami m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego. Trafiły też do kolekcji m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W swoim dorobku zgromadził około 1400 plakatów, w tym około 600 filmowych, spośród których około 200 dotyczy filmów polskich. Nie jest to jednak zamknięta statystyka, ponieważ Pągowski nadal tworzy i nie myśli o emeryturze. Ostatnio tworzył plakaty dla filmów Powidoki, Pokot czy Kamerdyner i 7 uczuć.

W zeszłym roku Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości, które chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Obecnie pracuje nad plakatami do filmu Wojciecha Smarzowskiego i ma nadzieję, że w tym roku ich liczba nie będzie mniejsza.

Plakaty filmowe są ważną częścią twórczości Pągowskiego. Sam twierdzi, że woli plakaty filmowe od teatralnych, bo są dla niego „łatwe” w tworzeniu. Film traktuje jako medium podpowiadacza, a podczas tworzenia lubi współpracować z reżyserem.

Do najbardziej znanych i lubianych dzieł Pągowskiego należą m.in. plakaty do filmu Miś, Abba, Bal, Człowiek z żelaza. Sam artysta twierdzi jednak, że nie ma swojego ulubionego. – Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i jak złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają – przyznaje Andrzej Pągowski. – Jest jednak jeden plakat, który jest dla mnie szczególnie ważny przez wzgląd na emocje jakie towarzyszyły mi w trakcie jego tworzenia, który jest spójny z moją dewizą życiową. To plakat Przypadek – dodaje.

Wernisaż wystawy „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe od Abby do Życia wewnętrznego”

Data: 28 lipca godz. 18.00 – 21.00
Miejsce: Galeria Plakatu, ul. Św. Mikołaja 54/55, 50-127 Wrocław

Wystawa „Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego”

Termin: 26.07 – 11.08
Miejsce: Galeria Polskiego Plakatu, ul. Św. Mikołaja 54/55, 50-127 Wrocław
Wstęp bezpłatny, od wtorku do piątku w godzinach 12:00 do 18:00
oraz w soboty w godzinach 12:00 do 16:00

REKLAMA

To może Cię zainteresować