Blaszany Bębenek z tintamareską w Capitolu

Anna Fluder | Utworzono: 11.07.2018, 11:53 | Zmodyfikowano: 11.07.2018, 11:53
A|A|A

Fot. Łukasz Giza/Teatr Muzyczny Capitol

Wybierając książki na wakacje warto w tym roku wrzucić do plecaka także "Blaszany bębenek" Güntera Grassa i przypomnieć sobie historię Oskara, który jako dziecko postanowił, że przestanie rosnąć. Rzecz dzieje się w najszczęśliwszym dla chłopca miejscu: sklepie Sigismunda Marcusa. Wspólnie z zabawkami – popsutymi, uszkodzonymi, zakurzonymi – główny bohater odegra historię swojego dzieciństwa. W tym (na pozór) bezpiecznym świecie – a może w głowie chłopca? – rozegra się opowieść o czasach rodzącego się nazizmu. Jesienią zobaczymy muzyczną adaptację tej opowieści na deskach Capitolu.  Spektakl reżyseruje Wojciech Kościelniak, a zatem nic dziwnego, że ta propozycja znalazła się wśród tytułów podpowiadanych przez naszego gościa na Półkę z Książkami w Radiu RAM :

W rolę Oskara, wcielą się na zmianę Agata Kucińska z Teatru Lalek i Katarzyna Pietruska, animujące lalkę, tzw. tintamareskę. Matkę Oskara, Agnieszkę, zagrają w dublurze Agnieszka Oryńska-Lesicka i Alicja Kalinowska, Matzeratha – Artur Caturian i Maciej Maciejewski, Jana – Marcel Sabat i Błażej Stencel. Babką Oskara będzie Justyna Szafran. Twórcy zapowiadają niezwykle dynamiczny choreograficznie, pełen muzyki spektakl.

Do wakacyjnego plecaka wpadły jeszcze inne propozycje. Aktor i reżyser poleca także "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood i dwie książki Yuval Noah Harari  "Sapiens. Od zwierząt do bogów" i "Homo deus. Krótka historia jutra":

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować