Święto liliowców w wojsławickim Arboretum

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 05.07.2018, 14:18 | Zmodyfikowano: 05.07.2018, 14:18
A|A|A

fot. mat. prasowe

Wzgórza Dębowe to jedno z bardziej urokliwych miejsc Przedgórza Sudeckiego – na nich malowniczo położone jest Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Właśnie teraz w lipcu zachwycają łany kwitnących liliowców, spływające jak kolorowe wstęgi z tych łagodnych wzniesień. Tak w pełnej krasie prezentuje się założona w Wojsławicach wzorcowa kolekcja liliowców. Jako jedyna tego typu w Polsce w 2011 roku uzyskała status Narodowej Kolekcji, a w 2015 r. ogrodu pokazowego American Hemerocallis Society i obecnie posiada ponad trzy tysiące gatunków i odmian. Są to rośliny mało wymagające i długowieczne. Każdy pojedynczy kwiat żyje zaledwie jeden dzień, ale zazwyczaj duże kępy długo cieszą wciąż pojawiającymi się nowymi kwiatami. 8 lipca w niedzielę Arboretum w Wojsławicach zaprasza na HEMEROmanię, XIII spotkanie miłośników liliowców. W programie imprezy jest wystawa, kiermasz roślin i książek ogrodniczych, który rozpocznie się o godz. 9.00. Z porad i konsultacji specjalistów będzie można skorzystać od godz. 10.00 do 12.00. Również o godz.10.00 rozpoczną się wykłady. O działalności Niemieckiej Sekcji Liliowcowej opowiedzą Christina i Tomas Tambergowie, światowej sławy hodowcy irysów i liliowców, architekt krajobrazu z Ulm, Gerd Oellermann zaprezentuje kompozycje rabat z liliowcami, a Hanna Grzeszczak-Nowak przybliży historię wojsławickiej Kolekcji Narodowej Liliowców.
W programie imprezy jest też plebiscyt na najpiękniejszy kwiat liliowca i aukcja liliowców. Na godz.14.00 zaplanowano spacer prezentujący nowe rabaty liliowcowe. Bogaty w wydarzenia dzień zakończy o godzinie 16.00 koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. Zespół Artrio w składzie: Magdalena Just, Beata Solnicka i Ewa Dymek-Kuś zaproszą na spotkanie z muzyką filmową pod hasłem „X Muza i 3 Muzy”. Przez cały sezon Arboretum jest czynne, także w święta, od godz. 9.00 do 18.00.

29 lipca z okazji 30 lat funkcjonowania jako filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego zaplanowano dzień otwarty w Arboretum.

REKLAMA

To może Cię zainteresować