To impreza dla pasjonatów filmu i rowerów. W czwartek rusza Bike Days [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Majewski, Jan Pelczar, GN | Utworzono: 13.06.2018, 07:23 | Zmodyfikowano: 13.06.2018, 07:24
A|A|A

fot. mat. prasowe

Szum gum... nadjeżdża największy w Polsce festiwal filmów rowerowych. Startuje już w czwartek. Na otwarciu zobaczymy Afghan Cycles, film opowiada o kobiecym kolarstwie – od wykorzystywania roweru jako środka transportu, przez symbol manifestacji i zaznaczania swojej niezależności. Gdyby ktoś chciał spróbować swoich sił w kolarstwie, tym torowym, to ma taką szansę w niedzielę podczas pikniku na welodromie:

- Rowerów w mieście i w Polsce przybywa, dlatego festiwal od 4 lat prowadzi konkurs na najlepszy film o tematyce rowerowej - mówi Michał Weksler jeden z organizatorów:

W programie znajdziemy też koncerty, debaty i spotkania z twórcami. Ponadto wyścigi rowerowe, także na trenażerze. 

O Bike Days rozmawialiśmy w Strefie Kina Radia RAM z organizatorem Pawłem Majką.
Z nadesłanych materiałów:

Największy festiwal filmowy o tematyce rowerowej nadjeżdża! W dniach 14-17 czerwca 2018 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się 6. BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych. Zobaczymy najlepsze światowe produkcje, – wyselekcjonowane filmy dokumentalne, fabularne i krótkometrażowe. Podczas Festiwalu odbędą się piknik i wyścigi na wrocławskim torze kolarskim, debaty i koncerty. Szczególnie polecamy plenerowe, darmowe pokazy filmowe.

Bike Days to przede wszystkim festiwal dobrego kina. Takiego z rowerem w roli głównej, drugoplanowej, lub epizodycznej. W programie znalazły się 22 filmy poruszające ważkie tematy społeczne, portretujące niebanalnych bohaterów lub po prostu traktujące o kolarstwie szosowym, torowym, MTB, ostrym kole, czy BMX. Filmem otwarcia w czwartek 14 czerwca będzie Afghan Cycles w reżyserii Sary Menzies. Film dokumentuje spektrum kobiecego kolarstwa w kulturowo zdominowanym przez mężczyzn Afganistanie – od wykorzystywania roweru jako środka transportu, przez symbol manifestacji i zaznaczania swojej niezależności, po reprezentowanie kraju w zawodach na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Każda edycja to też spotkania z gośćmi ze środowiska kolarskiego i filmowego – w zeszłych latach Festiwal odwiedzili m. in. Paulina Brzeźna-Bentkowska, ultrakolarz Remek Siudziński oraz Aga Franusiak i Magda Tomaszewska, reżyserki filmu TOUR. Podczas BD nie zabraknie okazji, aby pojeździ. W niedzielę 17 czerwca zapraszamy na darmowy V Piknik na przedwojennym wrocławskim torze kolarskim, w ramach którego odbędą się zawody oraz plenerowy pokaz filmu. – Welodrom ożywa dzięki pełnym trybunom, a jego atmosfera rozkwita wprost proporcjonalnie do liczby gości. Z tego względu wspólnie z BWA Awangarda i Wrocławskim Welodromem zapraszamy wszystkich, dużych i małych, na rodzinny piknik – mówią organizatorzy. W programie komentowane na żywo zawody kolarskie, trening dla amatorów, zawody dla dzieci, strefa foodtrucków, otwarty warsztat sitodruku oraz zajęcia jogi dla rowerzystów. Hitem pikniku będzie wieczorny, plenerowy pokaz filmu na zakończenie Festiwalu.

Po raz kolejny odbędą się niebiletowane pokazy w plenerze i przestrzeniach poza Kinem Nowe Horyzonty. Obok Welodromu będzie to Studio BWA przy ulicy Ruskiej, gdzie zobaczymy polską produkcję NIE DOJECHAĆ NIGDY Bartosza Liska o rowerowej, 20 letniej eskapadzie współczesnego nomady, Piotra Strzeżysza.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować