GRAFIKĄ PISANE…

Radio RAM, GN | Utworzono: 12.06.2018, 17:21 | Zmodyfikowano: 12.06.2018, 17:23
A|A|A

fot. mat. prasowe

Przez dekadę Pracownia przygotowała dziesięć wystaw, które przekrojowo ukazywały jej dorobek. Wystawy prezentowane były także na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Kawiarni Kalaczakra, Galerii Impart i ODT Światowid. Pracownia doceniła też swoich najbardziej utalentowanych uczestników zorganizowaniem ekspozycji indywidualnych. Wśród nich znalazły się wystawy prac Patrycji Białoszewskiej, Maxa Ernsta, Katarzyny Niedźwiedzkiej oraz Izy Kabat – związanej z Pracownią od początku jej istnienia. CZŁEKOKSZTAŁT - wystawa jej grafik jest okazją do świętowania 10. lecia Pracowni

Mija właśnie dekada, odkąd Światowid oferuje swoim uczestnikom zajęcia grafiki warsztatowej, bo właśnie dziesięć lat temu wszedł w życie pilotażowy projekt Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, którego wynikiem było otwarcie Pracowni Grafiki przy ul Szczytnickiej 51. Na czym polegał? Miasto zawsze starało się wspierać utalentowanych artystów, oferując im lokale na pracownie. W ramach wspomnianego projektu lokale zaczęto przyznawać nie artystom a instytucjom kultury, natomiast wybrani przez Wydział artyści otrzymywali dwuletni kontrakt na pracę (z możliwością odnawiania go) w danym miejscu. W taki sposób Światowid otrzymał nie tylko miejsce na pracownię, ale możliwość współpracy z dwiema utalentowanymi młodymi graficzkami Martą Lech i Moniką Cichoń.

Otwarciu Pracowni Grafiki Warsztatowej przyświecał cel stworzenia miłośnikom sztuki grafiki możliwości kontaktu nie tylko z gotowym dziełem sztuki (tak jest w muzeach i galeriach), ale również poznania samego procesu powstawania dzieła - przez obserwację, jak i praktykę. Pracownia została wyposażona w sprzęt umożliwiający wykonywanie prac graficznych w technikach wklęsłodrukowych oraz niektórych technikach druku wypukłego.  Zajęcia odbywają się tu w trybie 1x w tygodniu i dostosowywane są do umiejętności jak i zainteresowań ich uczestników.

Młodzi graficy ze Światowida pod okiem instruktorek mieli okazję współpracować przy interesujących międzynarodowych eventach. Do nich należał FLAMING PRINTS PROJECT (2012) będący częścią Europejskiej Nocy Muzeów (w artystycznej akcji wzięło udział osiem Studiów Grafiki z całego świata) oraz FOLLOWING THE SUN (uczestniczyły w nim także Pracownia Grafiki Northern Print z Newcastle w Wielkiej Brytanii (inicjator akcji) oraz Pracownia Grafiki z Bangladeszu). Prace powstałe podczas obu projektów pokazywane były na wystawach organizowanych przez Pracownię Grafiki Northern Print z Newcastle w Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy zajęć brali udział także w konkursach, odnosząc sukcesy. Szczególną dumą napawają wyróżnienia na Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu dla Matyldy Chachaj (2012) i Natalii Adamus (2014), bo prace na wystawę pokonkursową, wśród których znalazły się grafiki obu dziewczynek, jurorzy wybierali spośród kilkunastu tysięcy prac nadsyłanych z całego świata!

Pracownia to nie tylko miejsce prowadzenia zajęć, ale też tu powstają prace obecnej jej gospodyni - Marty Lech. Artystka jest m.in. laureatką II nagrody XI  Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego (2015). Jurorzy nagrodzili jej grafiki "Za wyjątkową umiejętność wyczarowania wizualnie niepokojącej przestrzeni przy pomocy doskonale opanowanego, charakterystycznego dla linorytu warsztatu, który w rękach laureatki staje się narzędziem emocjonalnej gry z widzem. Elegancja formalna i magia, która ma zdolność uwodzenia widza to cechy wyróżniające nagrodzone prace". Wśród prestiżowych wyróżnień dla graficzki znajdują się też nagroda główna 4 Międzynarodowego Triennale Grafiki i Rysunku w Bangkoku, jak i nagrody VII Międzynarodowym Triennale Grafiki – Sofia 2014 (Bułgaria). Doceniono ją także w Chorwacji, przyznając nagrodę Splitgraphic International Graphic Art Biennial  (2013 r.).

REKLAMA

To może Cię zainteresować