Radni mówią "dość". Prawie 8 tys. osób żąda rozpoczęcia budowy WOW na południu

Przemek Gałecki | Utworzono: 24.05.2018, 13:29 | Zmodyfikowano: 24.05.2018, 14:11
A|A|A

7715 podpisów. Tyle osób popiera apel osiedlowych rad o jak najszybsze rozpoczęcie budowy południowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Chodzi o zaledwie 6-kilometrowy fragment trasy. Urząd marszałkowski ma zabezpieczone unijne środki na tę inwestycję, ale wciąż nie ma decyzji środowiskowej.

Sprawa ciągnie się od lat, ponieważ budowę blokuje część mieszkańców wsi Wysoka, którą będzie przecinała nowa trasa.

jedna z propozycji - przebieg trasy w wykopie przez Wysoką

- Złożyliśmy podpisy w urzędzie marszałkowskim w czerwonej teczce, ale pisma trafią także do innych urzędów i polityków. Wszystkim politykom dajemy czerwoną kartkę - za opóźnianie tej inwestycji, zmienianie wariantów, niekończące się konsultacje - mówi Sebastian Wilk, przewodniczący zarządu osiedla Ołtaszyn.

- To już 15 lat bezczynności urzędów. To się musi wreszcie zmienić - dodaje Krystyna Sawińska, przewodnicząca rady osiedla Ołtaszyn.

Jerzy Michalak z zarządu województwa tłumaczy, że od dwóch lat piłka jest po stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która nadal nie wydała żadnej decyzji. - Nawet odmowa byłaby jakimś puntem zaczepienia - mówi Michalak:

Dlatego samorząd, aby przyśpieszyć budowę chce etapować prace – ogłosił przetarg na 2,5 kilometrowy odcinek obwodnicy od ronda w Iwinach do ulicy Grota-Roweckiego.

Kilka miesięcy temu Sebastian Wilk mówił, że jeżeli petycja nie pomoże, niewykluczone są blokady dróg. 

- Przebieg obwodnicy przez Wysoką jest niezgodny z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego, ingeruje w ścisłą zabudowę mieszkalną, 10 metrów obok planowanej obwodnicy jest podstawówka i przedszkole - odpierała wtedy zarzuty członkini Stowarzyszenia Inicjatywa Wysoka (nazwisko do wiadomości redakcji) dodając, że budowa obwodnicy leży we wspólnym interesie, ale część mieszkańców Wysokiej nie wyobraża sobie, by droga przechodziła przez wieś.

wizualizacja stworzona przez Inicjatywę Wysoka; przebieg WOW przez środek osiedla0

REKLAMA
To może Cię zainteresować