Muzyczny Wrocław na bluesowo-folkowo

Maciej Szabatowski | Utworzono: 25.04.2018, 11:49 | Zmodyfikowano: 25.04.2018, 11:49
A|A|A

Gift & The Moonbeams (fot. materiały promocyjne zespołu)

Gift & The Moonbeams to projekt pochodzącego z Zimbabwe Gifta Musarurwy. Muzyk od urodzenia stykał się z artystycznymi formami jazzu i bluesa. Jest bratem legendarnego weterana jazzu Augusta Musarurwy, saksofonisty z zespołu Louisa Armstronga, którego "Old Storage Sweet Rythm Band" opracował m.in. przebój „Skokiaan”.  W ostatni środowy wieczór ten zimbabweński artysta odwiedził studio Muzycznego Wrocławia.

Gift jest oryginalnym twórcą – komponowane przez niego utwory, wpisując się w konkretny wątek kulturowy, są wyrazem jego własnej tożsamości i niepowtarzalnego sposobu widzenia świata. W projekcie Moonbeams muzyk łączy anglo-saksońskie pieśni z rytmami Afryki i dźwiękami ragtimu, a całość wygładza nutami skali bluesowej.
Projekt jest efektem spotkania artysty z pochodzącą z Polski parą: gitarzystą Michałem Karbowskim i śpiewaczką operową Iwoną Karbowską oraz z kontrabasistą Ju Ghan'em. Artyści pracowali w Norymberdze, gdzie poznawali historie kryjące się za napisanymi przez Gifta piosenkami i aranżowali je na nowo.  Więcej szczegółów na temat naszego gościa oraz jego wrocławskiego koncertu do znalezenia poniżej w  pierwszej godzinie Muzycznego Wrocławia.

W drugiej godzinie postanowiliśmy oddać eter muzykom z wrocławskiego tria folkowego Oczybaszki.  Oto co napisali nam o sobie:

Oczybaszki to to, co pierwotne, proste i emocjonalne. Zespół zatacza szerokie kręgi wokół folku. Czasem słychać go delikatnie w tekście, czasem w aranżacji. W folku Oczybaszki czują oswojony mrok i nostalgię, ale też bezpieczeństwo - dlatego, chcąc nie chcąc, ciągle krążą wokół niego, jak się krąży wokół domu rodzinnego. Zespół powstał 20 lat temu, kiedy prezentowały pierwsze spektakle na salonowej scenie, otoczonej kurtyną uszytą z prześcieradła (członkowie mieli wówczas po 4-7 lat).  Przez kolejne lata każdy z nich podążał swoją muzyczną ścieżką, jedni mniej, drudzy bardziej utartą. Wiosną 2016 roku Oczybaszki powróciły na scenę.Rozmowy z zespołem Oczybaszki oraz kilku utworów zagranych w naszym studiu na żywo posłuchać możecie poniżej. Polecamy!

MS

REKLAMA

To może Cię zainteresować