"Zimna wojna" w konkursie głównym festiwalu w Cannes

Jan Pelczar | Utworzono: 12.04.2018, 14:15 | Zmodyfikowano: 12.04.2018, 14:15
A|A|A

- Polskie kino długo czekało na ten moment - cieszą się twórcy "Zimnej wojny". Nowy film zdobywcy Oscara, Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę 71. festiwalu filmowego w Cannes. To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w Konkursie Głównym najważniejszej imprezy filmowej świata.  Poprzednia - "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy wyjechała ze Złotą Palmą. W 2002 roku ten sukces powtórzył Roman Polański za polsko-francuskiego "Pianistę".  Cannes podbił też w 1994 roku Krzysztof Kieślowski, zrealizowanym we Francji filmem "Trzy kolory: Czerwony". 

„Zimna wojna" to historia miłosna, której akcja rozgrywa się w  okresie tytułowego napięcia między USA i ZSRR oraz ich sojusznikami, w latach 50. i 60. XX wieku. Bohaterowie związani są z zespołem Mazowsze. Scena jednego z koncertów grupy propagującej w świecie polską muzykę ludową kręcona była w naszej rozgłośni. W głównych rolach wystąpili Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc.

Tegoroczny festiwal w Cannes rozpocznie się 8 maja i potrwa do 19 maja. Przewodniczącą jury konkursu głównego została w tym roku aktorka Cate Blanchett.

REKLAMA

To może Cię zainteresować