Tajemniczy ogród w centrum Wrocławia

Anna Fluder | Utworzono: 09.04.2018, 13:10 | Zmodyfikowano: 09.04.2018, 13:10
A|A|A

Wychowywał się na wsi i przyglądał ziemi, do dziś jest zdania, że pole bez maków, a trawnik bez  koniczyny i złocieni to smutny widok. Studia biologiczne wybrał, bo chciał pracować ze zwierzętami, ale jedna wyprawa po rośliny do zielnika odmieniła te plany. Geobotanik prof. Zygmun Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego jest także założycielem Zakładu Ekologii Roślinności w Instytucie Biologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Biologicznych. We Wrocławiu stworzył Polish Vegetation Database, najbogatszą na świecie bazę danych obejmującą wszystkie typy zbiorowisk roślinnych Polski. 

Przy Sobotniej Kawie odsłaniał uroki największego ogrodu w centrum Wrocławia i polecał wyprawę ok. 50 km dalej do Wojsławic, gdzie w Arboretum podziwiać można bogate kolekcje różaneczników czy liliowców.

fot. z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto też zwiedzić szklarnie, gdzie wśród roślin tropikalnych z Azji, Afryki i Ameryki Południowej można zobaczyć, jak wyglądają rodzące smaczne owoce papaje czy banany. Kwitną storczyki, a po siedmiu latach uprawy wspaniale zakwitł jeden z gatunków aloesu:

Ogród Botaniczny, mający ponad 200-letnią historię (powierzchnię ponad 7 hektarów), choć położony jest w centrum miasta proponuje chwile relaksu i wytchnienia. Od lat organizowane są znane i lubiane imprezy cykliczne, takie jak np. Majówka w Ogrodzie, Dzień Pszczoły, Wrocławskie Święto Mąki czy Dolnośląski Festiwal Dyni. A co nowego czeka nas w tym roku?

Kiedy wiosną przyroda budzi się do życia, a my wychodzimy do ogrodu przy domu czy na działkę, warto  mądrze rozważyć na ile ciąć, przycinać i wyrywać. To co w naturalnych warunkach w nim urosło można pielęgnować i dbać o różnorodność nawet małego ekosystemu:

REKLAMA

To może Cię zainteresować